25 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak z sukcesem założyć bloga?

4 min read

Wbrew obiegowym opiniom – prowadzenie własnego bloga nie wymaga znaczącej wiedzy informatycznej, nie jest również specjalnie czasochłonne ani kosztowne. Obecnie ten rodzaj twórczości internetowej jest wykorzystywany nie tylko przez indywidualne osoby. Bardzo często swoje blogi prowadzą znane marki czy firmy. Blog jest pomocny również każdemu, kto chce dzielić się w sieci swoją specjalistyczną wiedzą, sprzedawać swoje produkty i usługi lub po prostu poprawić umiejętność pisania tekstów. Istnieje również masa sposobów, dzięki którym można na twórczości tego typu zarabiać.

Co jest potrzebne do stworzenia bloga?

Do stworzenia własnej strony będziemy potrzebować – oprócz umiejętności pisania – kilku elementów:

  • domeny (nazwy strony, unikalnego adresu),
  • hostingu (miejsca do przechowywania baz danych),
  • systemu zarządzania treścią – w omawianym przykładzie będzie to WordPress.

Za domenę i hosting będziemy musieli zapłacić, oprogramowanie WordPress jest udostępniane nieodpłatnie. Co więcej, ten system zarządzania treścią jest powszechnie używany do celów komercyjnych, nawet przez poważne przedsiębiorstwa. Warto więc poznać go – będzie to nasz dodatkowy atut na rynku pracy.

Jak założyć bloga – krok po kroku

Aby założyć bloga, który odniesie sukces, należy trzymać się następujących wytycznych.

Krok 1: Wybierz niszę rynkową

Internet jest bardzo zatłoczonym miejscem, warto więc wybrać takie pole działalności, na którym możesz okazać swoją wyższość nad konkurencją. Można oczywiście tworzyć bloga o charakterze ogólnym, podobnego do alumnimba.pl, jednak serwisy branżowe uzyskują znacznie lepsze wyniki finansowe w długim okresie czasu. Blogi firmowe natomiast publikują treści ściśle związane ze swoją branżą.

Krok 2: Wybierz platformę

My omawiamy tworzenie bloga w oparciu o własną domenę i hosting, jednak warto zauważyć, że na rynku istnieje szereg platform, ułatwiających życie twórcom stron tego typu. Ich zaletą jest nieodpłatność, trzeba jednak liczyć się z ograniczeniami – na przykład w zarobkowaniu na swoich treściach. Posiadający własną domenę autor jest niezależny, nie ma też żadnych odgórnie narzuconych ograniczeń (nieliczne mogą dotyczyć kwestii prawnych i technicznych).

Krok 3: Wybierz domenę

Unikalna nazwa, pod jaką blog będzie funkcjonował na rynku, to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie. Warto zwrócić uwagę na możliwe rozszerzenia, ale dla osoby, która nie planuje ekspansji na skalę międzynarodową, wystarczająca będzie domena z końcówką .pl. Przy wyborze domeny warto postawić na wybraną frazę, która będzie reprezentować całą naszą stronę. Niektórzy autorzy korzystają ze swojego imienia i nazwiska. W myśl tej zasady działa blog Anny Ludwickiej, która stworzyła brand na podstawie swoich danych osobowych.

Krok 4: Wybór hostingu

Przy wyborze dostawcy tej usługi należy zwrócić przede wszystkim uwagę na wydajność i niezawodność. Dobrej klasy hosting przekłada się na lepsze miejsce w wynikach wyszukiwania, a to z kolei ma wpływ na nasze zarobki, związane z prowadzeniem bloga.

Krok 5: Instalacja i konfiguracja WordPress

WordPress jest niezwykle prostym i intuicyjnym systemem, pozwalającym na prowadzenie strony internetowej nawet osobom bez specjalistycznej wiedzy informatycznej. Jego dodatkową zaletą jest całkowita darmowość. Pakiet instalacyjny można pobrać ze strony wordpress.org, jednak zdecydowana większość dostawców hostingu udostępnia opcję autoinstalacji tego systemu. Dzięki temu proces ten jest naprawdę błyskawiczny. Warto oczywiście zoptymalizować system dla naszych potrzeb. W tym celu można sięgnąć po darmowe wtyczki i motywy, które są udostępniane wraz z nim.

Krok 6: Tworzenie treści i promocja bloga

Sukces bloga zależy przede wszystkim od zdolności jego twórcy. Warto więc skupić się na dziedzinie, w której jesteśmy prawdziwymi ekspertami. Trzeba zadbać również o promocję strony, zaczynając od zgłoszenia jej do popularnych wyszukiwarek internetowych

Jak widać – proces zakładania bloga nie jest przesadnie skomplikowany, a korzyści, które może osiągnąć jego twórca, są naprawdę spore. Dla wielu osób będzie to jedynie przygoda, lecz z czasem może stać się sposobem na zarobek.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.