Kiedy policja może przeszukać samochód?
3 min readJadąc samochodem, bardzo często nie zwracamy uwagi na stan naszego pojazdu, a także na znaki znajdujące się na drodze. Jadąc niebezpiecznie, jeszcze pod wpływem alkoholu, narażamy się na niepotrzebne konsekwencje prawne. Uprawnienia policji są w tej kwestii bardzo rygorystyczne i może zdarzyć się sytuacja, gdy taka osoba kierująca natknie się na zupełnie losową kontrolę drogową. Takie konkretne przeszukanie auta czy sprawdzenie stanu trzeźwości kierowcy, jest regulowane przez prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Policję obowiązuje także rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia lipca 18 lipca 2008. To właśnie na tych dwóch głównych przepisach opierają się policjanci z drogówki, którzy mogą bez problemu w dowolnej chwili sprawdzić auto w formie rutynowej kontroli. Sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ w praktyce policjanci nie mogą sobie pozwolić na wszystko.
Zabrane prawdo jazdy na 3 lata? Przeczytaj koniecznie: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/zabrane-prawo-jazdy-alkohol-3-lata-mozliwosci-zlagodzenia-wyroku/
Zwykła formalność
Rutynowa kontrola drogowa ogranicza prawa policjanta, który może sprawdzić kierowcę i ewentualnie poprosić o otwarcie bagażnika, ale nie mogą przeszukać znajdujących się tam rzeczy. Zazwyczaj otwarcie go odbywa się tylko i wyłącznie w obecności osoby kierującej i tylko w przypadku gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. W bagażniku mogą znajdować się na przykład rzeczy skradzione z pobliskiego sklepu i policja musi wtedy odpowiednio zainterweniować. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić trzeźwość osoby kierującej, tutaj policja ma dosłownie wolną rękę i osoba kierująca musi poddać się takiej czynności, jeśli policjant tego sobie zażyczy. Kontrola drogowa nie może być natarczywa, ponieważ wtedy policjant uczestniczący w interwencji, może ponieść konsekwencje służbowe, zwłaszcza jeśli udowodni mu się napastliwość wobec osoby kierującej.
Szybka reakcja
Jeśli od osoby prowadzącej samochód czuć alkohol to policjant jak najbardziej ma obowiązek sprawdzić stan trzeźwości kierowcy, zanim ponownie dopuści go do ruchu. Jeśli kierowca znajduje się w stanie upojenia, a mimo to nie zgadza się na przeprowadzenie testu alkomatem, wówczas policjant powinien zabrać osobę kierującą pojazd na test krwi. W takim wypadku nie ma już możliwości odmowy, kierowca musi poddać się testowi w szpitalu. Jeśli u osoby kierującej badanie wykaże duże stężenie alkoholu we krwi, to wtedy istnieje duża szansa, że występek nie zostanie już uznany za wykroczenie, tylko będzie to przestępstwo gdzie groźba wysokiej grzywny czy też zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie bardzo realna. Warto mimo wszystko nie łamać przepisów i prowadzić samochód na trzeźwo. Po co mamy potem tłumaczyć się z tego wszystkiego w sądzie i oczekiwać surowej kary, bo bez tego się nie obejdzie? W ruchu drogowym musimy zachowywać szczególną ostrożność, ponieważ pijani kierowcy stanowią poważne niebezpieczeństwo na drodze. Nie możemy być obojętni, ponieważ pijany kierowca może stać się dla nas bezpośrednim zagrożeniem i to w najmniej oczekiwanej chwili lepiej uważać.