Nieuczciwy najemca – jak się przed nim zabezpieczyć?
3 min readRynek wynajmu nieruchomości w Polsce jest bardzo ciężki zarówno ze strony wynajmujących, jak i najemców. Właściciele mieszkań bardzo często mogą się natknąć na najemców, którzy nie dbają o wynajmowaną nieruchomość lub nie wywiązują się z warunków najmu. By uniknąć problemów, warto odpowiednio się zabezpieczyć i ustalić wszystko formalnie. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób wynajmujący może zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Od czego zacząć wynajem?
Decydując się na wynajmowanie posiadanej nieruchomości, niezbędne jest przede wszystkim sporządzenie odpowiedniej umowy. Najbezpieczniejszą formą jest umowa najmu okazjonalnego. Zawiera się ją w obecności notariusza, a przydatnym dokumentem dodatkowym jest oświadczenie właściciela innej nieruchomości, że w przypadku wypowiedzenia umowy najemca będzie posiadał adres, do którego będzie mógł się przeprowadzić. Najczęściej jest to oświadczenie rodziców najemcy, szczególnie w przypadku studentów. Warto zapoznać się z artykułem „Tych 3 błędów unikaj podczas zawierania umowy najmu okazjonalnego”, by wyeliminować możliwość popełnienia błędów, które mogą prowadzić do problemów z najemcą. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie treści umowy z radcą prawnym, który pomoże w wyeliminowaniu niekorzystnych zapisów oraz podpowie, co warto do umowy dodać, by była ona bezpieczna dla obydwu stron.
Jakie zapisy powinna zawierać umowa?
By umowa najmu okazjonalnego była kompletna, powinna zawierać dokładnie opisane obowiązki obydwu stron, wynikające z wynajmowania nieruchomości. Bardzo dobrym źródłem informacji jest publikacja „Co powinna zawierać dobrze skonstruowana umowa najmu nieruchomości?”, która wskazuje najważniejsze punkty, niezbędne w każdej umowie. Istotne jest zawarcie informacji, którego dnia każdego miesiąca przypada płatność czynszu oraz zapis, w jakiej wysokości jest kaucja. Musi być też zapis dotyczący warunków jej rozliczenia po zakończeniu wynajmu. Jeśli wynajmowana nieruchomość jest wyposażona w meble i sprzęt agd/rtv, niezbędny będzie również zapis odnośnie odpowiedzialności za ich zniszczenie. Warto uwzględnić również punkt dotyczący wszelkiego rodzaju zmian związanych z pracami remontowymi, by uniknąć samowolnego przemalowywania czy robienia dziur w ścianach.
Jaki zapis umożliwia bezpieczne zakończenie wynajmu?
Jednym z najważniejszy zapisów w umowie najmu okazjonalnego jest punkt dotyczący warunków zakończenia jej obowiązywania. Niezbędne jest uwzględnienie możliwości wypowiedzenia umowy najmu zarówno przez najemcę jak i wynajmującego. Osobnym zapisem powinno być wypowiedzenie umowy związane z naruszeniem jej warunków oraz wypowiedzenie terminowe, uwzględniające najczęściej trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W ten sposób obydwie strony uzyskują czas na znalezienie nowego najemcy lub nowego miejsca zamieszkania.
Zabezpiecz swoje prawa jako wynajmujący lub najemca i skorzystaj z pomocy prawnej radczyni prawnej Bogny Szyczewskiej, odwiedzając stronę https://www.mecenasbogna.com/umowa-najmu i uzyskując profesjonalne doradztwo w zakresie sporządzania, analizy oraz negocjacji umów najmu, a także rozwiązywania sporów związanych z wynajmem nieruchomości.
Co zrobić w przypadku trafienia na nieuczciwego najemcę?
Gdy wynajmie się nieruchomość lokatorowi, który okaże się nieuczciwy i nie chce opuścić lokalu nawet po wypowiedzeniu umowy, jedynym rozwiązaniem pozostaje sąd cywilny, który wyda stosowny nakaz eksmisji. Z takim dokumentem można usunąć niechcianego lokatora w asyście policji. Odzyskanie niezapłaconych pieniędzy z tytułu czynszu, jeśli kwota przekracza wartość wpłaconej kaucji, również nastąpić może poprzez sąd cywilny. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego wystarczy zgłosić się do komornika, który zajmie się wyegzekwowaniem należności z tytułu zadłużenia. Również w tej kwestii pomocne są usługi radcy prawnego, który pomoże w sporządzeniu wszystkich dokumentów i przebrnięciu przez sprawy sądowe.