25 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Arteterapia – na czym polega? Techniki arteterapii

4 min read

Arteterapia to rodzaj oddziaływania terapeutycznego i rehabilitacyjnego wykorzystujący różne dziedziny sztuki. Może to być taniec, muzyka, teatr i wiele innych sposobów artystycznego wyrażenia siebie. Co ważne, terapia przez sztukę wpływa zarówno na zdolności fizyczne, jak i sprawność psychiczną, dzięki czemu jest z powodzeniem stosowana u pacjentów w różnych grupach wiekowych: od dzieci, poprzez osoby dorosłe, aż po seniorów. Dowiedz się więcej na temat arteterapii i technik stosownych w ramach tego sposobu terapii.

Czym właściwie jest arteterapia?

Nazwa „arteterapia” powstała z połączenia dwóch słów:

  • „ars” – sztuka,

  • „therapeuein” – leczenie.

Termin ten po raz pierwszy użyty został w latach 40-tych XX wieku przez angielskiego artystę Adriana Hilla, który przyczynił się do zakorzenienia arteterapii w tamtejszych sanatoriach. Pozytywny wpływ terapii przez sztukę na pacjentów zmagających się z różnymi problemami i schorzeniami został zauważony bardzo szybko, dzięki czemu arteterapia bardzo szybko została wprowadzona na stałe do harmonogramu sanatoriów oraz innych placówek opiekuńczych i terapeutycznych.

Obecnie wszelkiego rodzaju studia, kursy oraz szkolenia z zakresu arteterapii zdobywają ogromną popularność nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jednym z takich przykładów może być program rozwojowy dla pań o nazwie „Na Nowo”. Więcej na temat tej wyjątkowej inicjatywy znajdziesz na stronie Program rozwojowy dla kobiet „Na nowo” – Arteterapia dla dorosłych, gdzie przybliżone zostały cele i założenia programu.

Warto również nadmienić, że współcześnie terapia przez sztukę stosowana jest jako metoda wspomagająca w procesach terapeutycznych oraz rehabilitacyjnych. Co więcej, w arteterapii nie chodzi o samo dzieło, lecz o proces tworzenia i uwalniane w jego trakcie tłumione emocje, zdolności fizyczne oraz odczucia pacjenta. Terapia przez sztukę to również doskonały sposób na działania profilaktyczne zapobiegające chorobom typowym dla wieku senioralnego oraz istotny element terapii osób starszych.

Jakie metody arteterapeutyczne wyróżniamy?

Arteterapia to zbiór kilku, a nawet kilkunastu metod, wśród których najpopularniejsze stanowią muzykoterapia oraz plastykoterapia. Pierwsza z metod wykorzystuje śpiew oraz grę na instrumentach i słuchanie muzyki. Z kolei druga pozwala oddziaływać na pacjenta za pomocą kolorowania, malowania, modelowania oraz rzeźbienia.

Innymi, niezwykle ciekawymi metodami terapii przez sztukę są choreoterapia (terapia przez taniec i ruch) oraz biblioterapia (różne sposoby odbioru lub tworzenia dzieła literackiego). Zdecydowanie rzadziej spotyka się również metodę zwaną chromoterapią, która polega na przebywaniu wśród określonych kolorów.

Wszystkie z powyższych metod oraz wiele innych sposobów na terapie przez sztukę możesz poznać odwiedzając stronę sensarte.pl, należącą do Centrum Arteterapii SensArte, gdzie znajdziesz zarówno wsparcie terapeutyczne dla pacjentów, jak i ciekawe szkolenia dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę, jako arteterapeuci.

Jakie są cele arteterapii?

Terapia przez sztukę umożliwia rozładowanie nagromadzonych w nas emocji, wyciszenie się i zrelaksowanie. Zarówno kontakt ze sztuką, jak i proces tworzenia może pomóc nam dostrzec ukryte uczucia i ułatwić nawiązywanie relacji międzyludzkich. Warto również wspomnieć, że arteterapia podnosi na zdecydowanie wyższy poziom funkcje intelektualne seniorów oraz opóźnia rozwój demencji.

Co więcej, dzięki grupowej formie większości zajęć z zakresu arteterapii pacjenci mają szansę na nawiązywanie nowych kontaktów oraz realizowanie swojej potrzeby przynależności do grupy. Z kolei zajęcia arteterapii u dzieci pobudzają rozwój wyobraźni oraz ekspresję, a także pomagają nawiązywać relacje z rówieśnikami.

Nie należy zapominać, że arteterapia to nie tylko ćwiczenia naszej duszy, ale również ogromne wsparcie dla naszego ciała i metoda wspomagająca leczenie chorób somatycznych. Celowy ruch w trakcie tańca, czy też tworzenia dzieła plastycznego znakomicie oddziałuje na motorykę małą i dużą, poprawia sprawność fizyczna oraz daje pacjentom lepsze samopoczucie.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.