Jak sprzedać auto szybko, wygodnie i bezpiecznie?
3 min readWielu osobom sprzedaż auta kojarzy się ze stratą czasu, uzyskaniem kwoty zbyt niskiej w stosunku do stanu i klasy samochodu, a także wieloma problemami związanymi z kłopotliwymi, dość niesłownymi klientami. Tak też w rezultacie jest. Klienci bywają niesłowni, niebezpieczni i niezbyt mili, a oczekiwanie na osobę zainteresowaną zakupem naszego auta może zająć nawet kilka miesięcy. Nie musi jednak tak być. W dzisiejszym artykule odpowiadamy, jak dobrze, szybko i wygodnie sprzedać swoje auto.
Samodzielna sprzedaż – nie zawsze opłacalna
Sprzedaż samodzielna jest w naszym kraju praktykowana zdecydowanie najczęściej. Nie jest to wynik przypadku – można samodzielnie ustalić cenę, pokazać zdjęcia zrobione własnoręcznie i przyciągnąć klientów ciekawym, wyczerpującym opisem. Wbrew pozorom jednak może to być zdecydowanie najgorsze wyjście. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią.
- Strata czasu – niesłowni klienci potrafią umówić się na konkretną godzinę, po czym odwołują spotkanie na chwilkę przed umówionym terminem. W ten sposób możesz stracić i czas – np. zwalniając się z pracy, jak i pieniądze, np. na dojazd na umówione miejsce.
- Niebezpieczeństwa – nie wszyscy klienci szukają auta, część z nich poszukuje na rynku niedoświadczonych osób, które sprzedają swoje auto po raz pierwszy. Wówczas niektórzy podsuwają do podpisania szczególnie niekorzystną dla sprzedającego umowę. Może znaleźć się w niej dosłownie wszystko, co jest zgodne z prawem.
- Brak pewności co do wynagrodzenia – umówienie się przez telefon na konkretną kwotę nie zawsze oznacza jej uzyskanie. Klienci potrafią być na tym polu szczególnie kreatywni, np. gdy dojdzie już do przekazywania gotówki, powiedzą, że nie wzięli ze sobą kolejnego tysiąca złotych. Rezultat? Większość osób podpisuje umowę i przenosi własność, byle zamknąć za sobą już ten rozdział.
Czy warto auto sprzedać znajomym?
Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, gdyż nie mamy żadnej pewności, czy którykolwiek z nich poszukuje obecnie nowego auta. Gdy jednak tak jest, to w dalszym ciągu warto się zastanowić nad tym, czy sprzedaż im obecnego pojazdu ma jakikolwiek sens.
Niestety samochody, szczególnie te używane, zazwyczaj się psują. Jak nie tuż po zakupie, to kilku miesiącach, a jak nie po miesiącach – to po latach. Usterki niewielkie zazwyczaj nie mają żadnego wpływu na relację pomiędzy członkami najbliższej rodziny czy znajomymi. Gdy jednak dochodzi do usterki poważniejszej, której sprzedający nie był w stanie przewidzieć, w relację może wkroczyć nerwowa atmosfera. Czasami taka, która jest w stanie popsuć wieloletnią przyjaźń. Czy warto się na to zdecydować? To pytanie, na które odpowiedzieć powinien sobie każdy we własnym zakresie. Rodzina często lubi także negocjować cenę, przez co może się okazać, że nie będziemy usatysfakcjonowani z otrzymanej kwoty.
Sprzedaż w skupie – same zalety?
Coraz więcej osób pozbywających się swojego auta stawia jednak na skup pojazdów w Warszawie. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą czekać zbyt długo na sprzedaż samochodu w mediach, np. gazecie, portalu ogłoszeniowym czy aukcyjnym, a także takich, którzy nie chcą psuć dobrych relacji ze swoją rodziną. Wystarczy podstawić auto do wyceny lub zaproponować nam miejsce jego odbioru i analizy, po czym przejść do podpisania umowy. Wtedy też firma zajmująca się skupem aut wypłaci należność – z reguły w formie gotówki od razu przekazywanej do ręki. Firmy te skupują wszystkie auta – od tych popularnych i znanych w całym kraju, aż na zupełnie nieznanych kończąc. Nie trzeba zatem czekać, często sprzedaż auta jest możliwa nawet w ten sam dzień roboczy, jeśli pracownik danego skupu ma miejsce w swoim terminarzu.
źródło zdjęć: freepik.com