28 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Akwarystyka – jak rozpocząć przygodę z akwarium?

4 min read

Decydując się na zagłębienie w świat akwarystyki potrzebne jest kilka dosyć prostych, ale kluczowych informacji i wskazówek. Większość osób zaczynających przygodę z akwarystyką słodkowodną zadaje sobie wiele pytań. Jakiej wielkości kupić akwarium? Gdzie najlepiej je postawić? Jakie są rodzaje akwariów oraz co powinno się w nim znajdować?

Jakiej wielkości akwarium wybrać?

Wybierając akwarium istotna jest jego wielkość, ponieważ musimy dostosować ją do swoich potrzeb i oczekiwań co do zawartości zbiornika.

  • Nano akwarium – jest to bardzo małe akwarium, którego wielkość nie przekracza zazwyczaj 30 litrów. Jest to wielkość akwarium polecana osobą, które mają doświadczenie w akwarystyce, ponieważ utrzymanie w nich odpowiedniego środowiska stanowi wyczyn. Takie małe akwaria służą głównie do trzymania ryb na kwarantannie lub do rozmnażania.
  • Małe akwaria – ich wielkość mieści w sobie od 30 do 60 litrów wody. Ten typ akwariów służy do rozmnażania roślin oraz niektórych gatunków roślin. Poleca się go osobą, które mają już doświadczenie, ponieważ utrzymanie w nich odpowiedniego środowiska biologicznego nie jest łatwe.
  • Średnie akwaria – jest to najlepszy rozmiar akwariów dla osób zaczynających swoją przygodę z akwarystyką. Ich pojemność wynosi od 60 do 120 litrów. Taka wielkość akwarium jest łatwiejsza w utrzymaniu
  • Duże akwarium – ich wielkość to 120 do 450 litrów, jest to najczęściej kupowana wielkość akwariów do domów jako ozdoba. W takich akwariach można trzymać praktycznie każdy rodzaj ryb oraz roślin.
  • Bardzo duże akwaria – ich pojemność waha się pomiędzy 450 a 800 litrów. Świetnie sprawdzają się jako akwaria dekoracyjne do domów oraz firm. Przy takiej wielkości akwarium trzeba wziąć pod uwagę, że niezbędne jest doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt. Dużym ułatwieniem jest ich stabilność biologiczna, dzięki której praktycznie nie trzeba ingerować wewnątrz zbiornika oraz nie wymaga całkowitej wymiany wody. Wystarczy co tydzień wymieniać ok 15 – 20 % całości wody na odstaną świeżą wodę, zapewni to właścicielowi akwarium wieloletnią współpracę.
  • Specjalistyczne akwaria – to zbiorniki o pojemności około 800 litrów. Ze względu na swoją wielkość tego typu zbiorniki są przeznaczone dla osób zaawansowanych. W akwariach o takiej wielkości można rozmnażać duże ryby oraz duże rośliny. Przy takiej pojemności zbiornika wewnętrzna stabilność biologiczna przypomina praktycznie tą naturalną, dlatego posiadacz takiego akwarium może cieszyć się niesamowitym widokiem rozwoju życia.

Jakie miejsce będzie najlepsze na postawienie akwarium?

Akwarystyka kieruje się pewnymi zasadami. Do jednych z nich należy dbałość o to, gdzie powinno znajdować się akwarium, aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Wiele czynników wpływa na to, gdzie powinno znajdować się akwarium. Przede wszystkim stawiając akwarium należy pamiętać, aby nie znajdowało się ono w nasłonecznionych miejscach, wynika to z tego, że słońce padające na akwarium powoduje, że woda stopniowo się nagrzewa, co w efekcie prowadzi do szybkiego rozwoju glonów. Zdecydowanie polecane są ciemniejsze i chłodniejsza zakątki mieszkania. To gdzie najlepiej postawić akwarium, należy od jego wielkości. Małe akwaria słodkowodne można umieścić na wypoziomowanym biurku, specjalistyczne akwaria mogą znajdować się nawet w ścianie pomiędzy pokojami. Kupując akwarium należy pamiętać, że jego pojemność przekłada się na masę. Należy przyjąć, że 1 litr, to ok 1 kilogram, co w niektórych przypadkach stanowi ogromne ciężary. Obudowując akwarium trzeba pamiętać, aby pozostawić sobie dostęp do górnej jego części, żeby móc wykonywać zabiegi pielęgnacyjne oraz instalować urządzenia techniczne. Podsumowując akwaria do 120 litrów można umieszczać swobodnie na różnych meblach, zachowując odpowiednią stabilizację. Większe zbiorniki należy umieszczać w specjalnie przygotowanych do tego miejscach.

Rodzaje akwariów

Akwaria dzielą się nie tylko pod kątem wielkości, ale także pod względem zawartości. Oto kilka przykładów akwariów :

  • akwarium wielogatunkowe
  • akwarium roślinne (holenderskie)
  • akwarium biotopowe
  • krewetkarium
  • akwarium morskie

Jeśli szukasz akwarium oraz dodatków do niego, zobacz ten internetowy sklep akwarystyczny: https://trzmiel.com.pl

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.