3 marca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak wybierać tynki wewnętrzne?

2 min read

Zastosowanie tynków pozwala na uzyskanie gładkiej oraz białej powierzchni. W ten sposób wewnętrzna ściana będzie znacznie lepiej przygotowana do malowania. Zastosowanie wewnętrznego tynku pozwala zwiększyć trwałość ściany, która ma być malowana.

Tynki wykonane z cementu i wapienia

Na rynku materiałów wykończeniowych wybrać można zarówno tynki:
– tradycyjne,
– cementowo-wapienne.

Znacznie lepsze właściwości są w stanie zapewnić tynki cementowo-wapienne. Tego typu tynki mogą być stosowane zarówno do nakładani ręcznego jak też maszynowego. Dodatkowo mieszanki są również wzbogacane domieszkania, które są w stanie między innymi:

– powstrzymywać wchłanianie wody,
– zwiększać przyczepność,
– spowalniać lub przyśpieszać wiązanie.

Gdy ściany zamierza się malować jaśniejszymi farbami wówczas warto jest decydować się na tynki z białym cementem. Poprzez jaśniejszą barwę pozwalają one na nałożenie znacznie mniejszej ilości białej lub jasnej farby.

Oddziaływanie wilgoci

Wybór konkretnych typów tynków zależy między innymi od tego w jakim pomieszczeniu będzie się je kładło. Cement jest w stanie znacznie szybciej chłonąć wilgoć, ale jest w stanie również bardzo szybko oddawać ją do otoczenia. W pomieszczeniach, które mogą być regularnie wietrzone oraz gdzie występuje mniejsza ilość wilgoci postawienie na tynki cementowo-wapienne kraków będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.

Odporność na uszkodzenia

Tynki wykonane z cementu oraz wapienia są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście na uszkodzenia ścian w większym stopniu wpływa to jak pomieszczenia są użytkowane, ale postawienie na trwalsze tynki może ograniczyć choćby pojawianie się małych pęknięć. Natomiast tynki cementowo-wapienne trzeba stosować w miejscach suchych. W takich pomieszczeniach jak łazienka, gdzie występuje zwiększona łazienka, postawienie na takie tynki nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Jednak idealnie nadają się do powierzchni pomieszczeń, gdzie występują duże krzywizny powierzchni murowanych.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.