26 września, 2022

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak zadbać o drewniane podłogi w swoim domu?

3 min read

W ostatnich latach drewniane parkiety przeżywają prawdziwy renesans. Trudno dziś urządzić mieszkanie nie układając drewnianej podłogi przynajmniej w jednym pomieszczeniu, a zdarzają się domy i mieszkania, gdzie większość przestrzeni pokryta jest stylowym parkietem. Trudno się dziwić – drewno to piękny materiał, który jest jednocześnie stylowy, stosunkowo tani i prosty w konserwacji.

Jak usunąć rysy z drewnianej podłogi?

Nie trzeba więc wiele, by drewniana podłoga cieszyła oko i stanowiła prawdziwą ozdobę domu. Zresztą podobnie ma się rzecz z tarasami drewnianymi – sprawdza się w niemal każdym rodzaju architektury, przy domach w najróżniejszym stylu a dodadzą uroku i stworzą prywatną przestrzeń zewnętrzną, którą z miejsca pokochają wszyscy domownicy.

Jednak o drewniane podłogi, tak te wewnętrzne, w salonie, sypialni czy kuchni, jak i o te zewnętrzne, na tarasie, trzeba się troszczyć. Choć efekty zaniedbania drewna nie będą widoczne od razu, to po kilku sezonach zaczniemy dostrzegać rysy i przebarwienia, a przede wszystkim szpary i odkształcenia spowodowane niedostateczną konserwacją drewna. Szybciej, rzecz jasna, zużyje się drewno tarasowe, wystawione na nieustanne działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i zmiany temperatur, jednak również wewnątrz domu będzie się dało dostrzec skutki złej konserwacji i niedostatecznego czyszczenia drewna.

Podstawą konserwacji drewna jest jego regularne czyszczenie. Czy nam się to podoba, czy nie, nasze matki i babki (a także ojcowie i dziadkowie!) mieli dużo racji w tym, że co kilka dni lub raz w tygodniu zaganiali nas do sprzątania, zamiatali, odkurzali, trzepali dywany i myli podłogi. Drewno nie potrzebuje wiele uwagi czy specjalistycznych środków albo wyszukanych metod codziennej pielęgnacji – podłogę wystarczy zamieść lub odkurzyć raz na kilka dni, a następnie przemyć wodą z detergentem przy użyciu mopa lub ewentualnie szmatki.

Czego używać do czyszczenia podłóg drewnianych?

Zamiatanie i odkurzanie jest ważne, gdyż drobinki brudu, takie jak na przykład przynoszony z dworu piach może porysować drewno, uszkodzić lakier i zupełnie zniszczyć tę warstwę ochronną. Z kolei długo zalegający kurz wnika w drewno, niszcząc jego strukturę i zmieniając jego kolor na okropnie szarobury. Aby temu zapobiec, należy również myć drewnianą podłogę odpowiednim detergentem. Odpowiednim, czyli dostosowanym do rodzaju zabezpieczenia drewna – czym innym myje się podłogi lakierowane, czym innym olejowane. Z tego względu może być konieczne stosowanie innych środków wewnątrz domu, a innych na tarasie. Kupując tarasy drewniane w Poznaniu, koniecznie dowiedz się, jakimi substancjami zakonserwowane są deski i czego należy używać do ich czyszczenia, gdyż użycie nieodpowiednich detergentów może najzwyczajniej w świecie rozpuścić warstwę ochronną.

Lakiery i oleje chronią drewno przed wilgocią. To wilgoć, a także każda ciecz, stanowi zagrożenie dla drewna – może powodować jego odbarwienia, ale przede wszystkim odkształcenia. Dlatego tak ważne jest po pierwsze zabezpieczenie drewna lakierem lub olejem, a po drugie szybkie i sprawne usuwanie wszelkich mokrych plam i rozlanych płynów z drewnianych powierzchni.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.