29 maja, 2023

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak odkamienić ekspres do kawy?

2 min read

Smak kawy zależy nie tylko od jakości ziaren, ale także od czystości ekspresu.

Kamień w wodzie osadza się w ekspresie, podobnie jak resztki kawy i inne zanieczyszczenia. Te nie tylko negatywnie wpływają na smak, ale również niepotrzebnie zwiększają koszty energii elektrycznej, ponieważ ciepło z grzałki musi najpierw przeniknąć przez grubą warstwę kamienia. Dlatego każdy ekspres do kawy należy odpowiednio czyścić.

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Czyszczenie ekspresu przy pomocy dedykowanego odkamienicza

Osady, kamień i brud są jednymi z największych wrogów każdego ekspresu do kawy i mogą drastycznie skrócić jego żywotność. Dostępnych jest wiele domowych środków zaradczych, ale także profesjonalne środki czyszczące, które przeciwdziałają przedwczesnemu zużyciu, zabrudzeniom, a nawet szkodliwym bakteriom. Czyszcząc ekspres należy zwrócić uwagę na węże, zbiornik na wodę oraz kolby. Szczególnie przy częstym użytkowaniu, oraz kiedy woda w kranie zawiera dużo minerałów, można zaobserwować osad w zbiorniku na wodę i rurach grzewczych naszego ekspresu. Po zmianie smaku kawy można założyć, że występuje odpowiednio wysoki poziom kamienia. Ekspresy do kawy zanieczyszczone kamieniem zużywają znacznie więcej prądu niż maszyny czyste.

Cząsteczki zanieczyszczeń i pozostałości nie tylko wpływają na smak kawy, ale mogą również zawierać niebezpieczne wirusy i bakterie, które powodują rozstrój żołądka. Zwłaszcza jeśli przygotowujemy kawę z mlekiem w automatycznym ekspresie, powinniśmy zadbać o czystość ekspresu. Niektóre modele ekspresów do kawy posiadają specjalny program czyszczenia. W tym przypadku możemy wlać do zbiornika na wodę odkamieniacz płynny, rozmieszać go częściowo z wodą. Najczęściej wystarczy około 100 ml odkamieniacza do wyczyszczenia ekspresu. Po uruchomieniu programu woda z odkamieniaczem przepływa przez ekspres, czyszcząc go. Powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie elementy, nie tylko rurki i pojemnik z wodą, ale także elementy służące do mleka.

Bardzo dobrym pomysłem może być odkamieniacz w płynie philips, odkamieniacz w zależności od rodzaju rozcieńczamy z wodą. Przed uruchomieniem czyszczenia należy wyjąć filtr, który także powinniśmy właściwie oczyścić. Po użyciu odkamieniacza nie możemy zapomnieć także o przepłukaniu ekspresu przy pomocy wody, warto to zrobić dwukrotnie.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.