23 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Fakty i mity o filtracji wody

3 min read

Wine glass with splashes of fresh water drops isolated on white background

Odkąd proste w użyciu dzbanki i butelki filtrujące pojawiły się na sklepowych półkach, towarzyszą im dziesiątki opinii podważających zasadność zamiany wody butelkowanej na wodę kranową filtrowaną. Czy faktycznie filtracja pozbawia wodę minerałów? Czy jest procesem czasochłonnym z uwagi na konieczność gotowania i studzenia jej przed przelaniem przez filtr? Przekonajmy się!

 

MIT: Woda filtrowana jest pozbawiona minerałów

Wiele osób uważa, że w procesie filtracji z wody kranowej otrzymujemy wodę destylowaną, pozbawioną wszelkich minerałów. Tymczasem filtry domowego użytku jedynie nieznacznie redukują ilość substancji mineralnych zawartych w wodzie wodociągowej. Ich działanie skupia się przede wszystkim na oczyszczaniu wody z chloru czy metali ciężkich, a także z zanieczyszczeń, które wytrącają się z rur. W wielu przypadkach okazuje się, że filtrowana woda kranowa ma lepszy skład mineralny niż niektóre wody butelkowane. Co więcej, skład ten jest na tyle uniwersalny, że stanowi bezpieczne źródło minerałów dla każdej osoby i skutecznie – wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą – dba o pokrycie dziennego zapotrzebowania organizmu na różne pierwiastki.

 

FAKT: Woda filtrowana zawiera więcej sodu

Sód to jeden z minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz z dietą powinniśmy przyjmować jednak nie więcej niż 2 gramy soli dziennie. Warto pamiętać przy tym, że sód to nie tylko sól kuchenna. Pierwiastek ten ukrywa się w przekąskach, wędlinach, a nawet w pieczywie. Woda filtrowana faktycznie zawiera nieco więcej sodu, ale różnica pomiędzy nią a zwykłą wodą kranową to zaledwie 1 – 2%. Zamieniając wodę kranową lub butelkowaną na wodę filtrowaną nie ryzykujemy więc, że dostarczymy organizmowi zbyt dużych ilości sodu. Zyskujemy natomiast wodę smaczną, pozbawioną nieprzyjemnych zapachów, o zredukowanej twardości i kontrolowanej jakości, ponieważ woda wodociągowa podlega rygorystycznym i regularnym kontrolom sanitarnym. 

 

MIT: Wodę kranową trzeba gotować przed filtracją

Niektórzy wychodzą z mylnego przekonania, że przed przelaniem wody kranowej przez filtr trzeba ją przegotować. Jednak woda wodociągowa nadaje się do picia bezpośrednio po napełnieniu szklanki pod kranem. Nie ma potrzeby gotowania jej przed filtracją. Warto natomiast przefiltrowanej wody używać do przygotowywania napojów i posiłków. Dzięki temu herbata będzie bardziej przejrzysta i aromatyczna, a posiłki pełniejsze w smaku. 

 

MIT: Filtr wody wytrąca szkodliwe substancje (czarny proszek)

Czarny proszek, który może pojawić się na dnie dzbanka filtrującego to nic innego jak naturalny węgiel aktywny. Stosuje się go w produkcji filtrów po to, aby usuwać z wody substancje toksyczne czy nieprzyjemne zapachy. Węgiel aktywny znajduje zastosowanie nawet w medycynie, w procesie odtruwania. Natomiast z filtrów może wykruszać się między innymi w trakcie transportu. Nieprawdą jest również, że korzystanie z filtrów, butelek czy dzbanków filtrujących może doprowadzić do większego spożycia mikro plastiku. Produkty tego typu są bowiem szczegółowo badane pod kątem migracji wszelkich szkodliwych substancji. Dowiedz się więcej z video: https://www.youtube.com/watch?v=2gesryAImh8.  

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.