16 września, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Transkrypcja nagrań – najważniejsze informacje

3 min read
Transkrypcje wywiadów

Wszyscy przyzwyczajeni są do możliwości włączenia napisów w filmach dostępnych w internecie, dzięki czemu uzyskuje się możliwość zapoznania z materiałem, nawet jeśli jakość dźwięku jest słaba, lub nie ma w danym możliwości oglądania filmu z włączonym dźwiękiem. By jednak takie napisy były dostępne, niezbędne jest przełożenie treści mówionej, na treść pisaną. Filmy nie są jedynym przypadkiem, gdy potrzebne staje się przeprowadzenie takiej operacji. Czynność ta nazywana jest transkrypcją. Na czym dokładnie polega to zajęcie wyjaśniamy w tym artykule.

Czym jest transkrypcja i do czego jest stosowana?

Transkrypcja w tłumaczeniu dosłownym z łaciny oznacza przepisywanie. Z tego też powodu transkrypcja nagrań polega na przepisywaniu nagrań wideo oraz audio. W trakcie odsłuchu przygotowywany jest dokument tekstowy, którego treść jest zależna od rodzaju transkrypcji.

 

  • Transkrypcja pełna, nazywana inaczej dosłowną, polega na przepisaniu słowo w słowo wszystkich treści słyszanych podczas odtwarzania nagrania. Uwzględnia ona wszelkie błędy gramatyczne, powtórzenia, odgłosy i wtrącenia. Stosuje się ją w przypadkach, gdy jest istotne oddanie pełnego sensu wypowiedzi, włącznie z towarzyszącymi jej okolicznościami. Przykładem może być transkrypcja dokonywana w przypadku spraw sądowych.
  • Transkrypcja standardowa, która nazywana jest też transkrypcją wygładzoną, naturalną lub edytowaną. W jej przypadku przepisywaniu podlega wypowiedź z pominięciem zbędnych odgłosów, wtrąceń i powtórzeń. Cały zapis dokonywany jest poprawnie pod kątem gramatycznym i składniowym. Warunkiem jest jedynie niezmieniony sens wypowiedzi. Ta forma transkrypcji jest prostsza w odbiorze dla czytającego, dlatego też wykorzystywana jest przy wszelkiego rodzaju szkoleniach czy wywiadach.

Transkrypce SpiszeTo

Kto dokonuje transkrypcji?

Nie ma przeszkód, by transkrypcji potrzebnych materiałów dokonać samodzielnie, jednak jest to praca czasochłonna i wymaga pełnego skupienia. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które posiadają stosowne doświadczenie i gwarantują dużą dokładność wykonywanej pracy. Warto odwiedzić stronę spiszeto.pl, która zawiera atrakcyjną ofertę transkrypcji różnego rodzaju materiałów audio i wideo. Bez problemu można uzyskać transkrypcję wywiadów, wykładów, szkoleń czy spotkań biznesowych. W ofercie są również transkrypcje pełne z rozpraw sądowych lub na ich potrzeby. 

Jakie pojęcia związane z transkrypcją warto znać?

Poza pojęciami takimi jak transkrypcja pełna czy standardowa, warto znać też kilka innych, które ułatwią zlecenie usługi oraz kontakt z firmą dokonująca transkrypcji. W zakres tych pojęć wchodzą:

  • Transkrypcja nagrania, czyli stworzenie pliku tekstowego bazującego na nagraniu wideo lub audio
  • Transkryptor lub transkrybent – osoba dokonująca transkrypcji.
  • Respondent – osoba zajmująca się przekazywaniem danych wykorzystywanych w celach statystycznych.
  • Moderator – osoba, która w badaniach jakościowych przeprowadza rozmowę z respondentem.
  • Wywiady focusowe – z angielskiego Focus Group Interview (FGI). Są to zogniskowane wywiady grupowe. Prowadzi je przeszkolony moderator na grupie kilku osób. Wywiad odbywa się w formie luźnej dyskusji, a jego celem jest zdobycie informacji marketingowych odnośnie usług lub produktów.
  • Wywiady pogłębione – z angielskiego Individual In-Depth Interviews (IDI). Ta forma wywiadu jest indywidualna, czyli moderator przeprowadza go z jednym respondentem. Przed  przeprowadzeniem przygotowywana jest lista konkretnych pytań. Jest to najczęściej wybierana forma wywiadu przeprowadzanego w celach marketingowych.
  • Wywiady częściowo ustrukturyzowane – z angielskiego Semi-Structured Interview (SSI). Ta forma wywiadu przeprowadzana jest w celu uzyskania informacji statystycznych oraz poszerzonych, poprzez zadawanie respondentowi pytań otwartych i zamkniętych.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.