29 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Podnośniki koszowe – zastosowanie i rodzaje

3 min read

Telescopic elevator on construction site. Construction equipment

Podnośniki koszowe są popularnymi urządzeniami dźwignicowymi wykorzystywanymi m.in. w budownictwie, reklamie i filmie, a także w ogrodnictwie. Podnośniki różnią się między sobą sposobem podnoszenia, przemieszczania oraz rodzajem zastosowanego napędu. Szeroka oferta różnorodnych urządzeń pozwala łatwo dobrać je do potrzeb i oczekiwań klientów.

Zastosowanie podnośników koszowych

Można powiedzieć, że podnośniki koszowe należą do najczęściej wynajmowanych i kupowanych urządzeń dźwignicowych. Wszystko za sprawą szerokiego zastosowania. Gdzie przydaje się zwyżka koszowa? Przede wszystkim w budownictwie do prowadzenia różnego rodzaju prac budowlanych i wykończeniowych. Firmy chętnie sięgają po podnośniki koszowe wtedy, gdy muszą zamontować bannery reklamowe albo billboardy, wstawić oświetlenie, namalować mural czy przeprowadzić konserwację urządzeń. Zwyżki wykorzystuje się również przy nagrywaniu filmów – w kręceniu ujęć z perspektywy ptaka. Często można je także zobaczyć na poboczach dróg. Wtedy zazwyczaj służą do transportu osób odpowiedzialnych za przycięcie drzew.

Zastosowanie tych urządzeń powoduje, że dużo popularniejszy jest wynajem podnośników koszowych niż ich zakup. Niewiele firm potrzebuje zwyżek na stałe, ponieważ zdecydowana większość wykorzystuje je wyłącznie okresowo.

Gdzie wynająć podnośnik koszowy? Sprawdź ofertę: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/wynajem/podesty-ruchome/podesty-przegubowe

Rodzaje zwyżek koszowych

A jakie są rodzaje zwyżek koszowych? Urządzenia można podzielić ze względu na sposób podnoszenia, przemieszczania i rodzaj napędu. Pierwszy podział wyróżnia podnośniki nożycowe, podnośniki przegubowe oraz podnośniki teleskopowe. Nazwa „podnośniki nożycowe” wynika z wyglądu mechanizmu podnoszącego platformę roboczą do góry – mechanizm oparty jest o krzyżujące się ze sobą ramiona. Tego typu urządzenia przydają się zwłaszcza w zamkniętych niewielkich przestrzeniach.

Podest przegubowy ma dużo większy zasięg roboczy niż nożycowy zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki temu może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie dostęp do np. miejsca konserwacji jest znacznie utrudniony. Na wynajem podnośników przegubowych decydują się ci, którzy mają już doświadczenie w używaniu tego typu urządzeń, ponieważ operowanie ramieniem wymaga specjalistycznych umiejętności.

Podnośniki teleskopowe charakteryzuje długość wysięgnika – to zwyżki przeznaczone do prowadzenia prac na dużych wysokościach.

Jeżeli chodzi o podział ze względu na sposób przemieszczania, wymienia się podnośniki samojezdne, holowane i montowane na samochodach. Samojezdne, jak sama nazwa wskazuje, mają własny napęd, dzięki temu mogą się łatwo przemieszczać pomiędzy stanowiskami pracy. Urządzenia wyposażone w silniki elektryczne nadają się do wykorzystania w budynkach, np. halach magazynowych oraz na zewnątrz, zaś te z napędem spalinowym – wyłącznie na otwartych przestrzeniach.

Podnośniki montowane na samochodach da się transportować nawet na duże odległości, a niektóre z nich znajdują zastosowanie także tam, gdzie trzeba się poruszać po trudnym terenie. Zazwyczaj mają duży udźwig ze względu na stabilną podstawę.

Odrębnym typem podnośników są podnośniki holowane albo montowane na przyczepach. Można je przewozić dosłownie wszędzie, a przy tym na miejscu wykorzystywać pojazd transportowy np. do przemieszczania towaru.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.