16 czerwca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Impregnacja dachu – inwestycja w jakość pokrycia

3 min read

Dachu nie da się odizolować od czynników zewnętrznych, bowiem to on jest pierwszą linią ochrony i izolacji wnętrza. Dlatego należy regularnie kontrolować jego jakość i zabezpieczać przed działaniem zjawisk atmosferycznych i zabrudzeń. Najskuteczniejszym sposobem jest impregnacja dachówki. Dowiedz się wszystkiego na temat tej metody pielęgnacji pokrycia dachowego.

Dlaczego należy impregnować dachówkę?

Dachówka powinna być zaimpregnowana już na etapie produkcji, a najpóźniej bezpośrednio po położeniu jej na dach. Jest to bardzo ważne, ponieważ materiały, z których są wykonane – a więc cement lub ceramika – są porowate, dlatego dachówki z dość dużą łatwością chłoną zanieczyszczenia i wilgoć. Te z kolei po pewnym czasie obniżą jakość i estetykę dachówki, a nawet wywołują zniszczenia, przez które konieczna może okazać się kosztowna wymiana dachu.

Korzyści płynące z impregnacji dachówek

Impregnacja dachówek niesie ze sobą korzyści jakościowe, estetyczne oraz finansowe. Nadrzędne i kluczowe pod kątem żywotności dachu jest oczywiście podniesienie jakości pokrycia. W jaki sposób impregnacja dachówek przyczynia się do poprawy jakości dachu?

  • Na powierzchni dachówki tworzy się powłoka odbijająca wilgoć, ale jednocześnie oddychająca, dzięki czemu poszycie może być wentylowane.
  • Dachówki stają się odporne na mróz, dzięki czemu wyraźnie spada ryzyko ich pękania w efekcie zamarznięcia nagromadzonej wody.
  • Środki biobójcze zapobiegają rozwojowi zarodników mchów i innych porostów.
  • Powłoka odbija nie tylko wilgoć, ale też zapobiega osadzaniu się zabrudzeń, przez co staje się łatwiejsza do czyszczenia.

Oprócz trwałości dachówek impregnacja poprawia też ich estetykę. Odświeża bowiem kolor i zapewnia wieloletni połysk. Ponadto efekty, jakie można uzyskać dzięki zaimpregnowaniu dachówek, dają podobny skutek jak całkowita wymiana pokrycia. Jednakże koszty potrafią być nawet kilkanaście razy niższe niż przy wymianie pokrycia, dlatego warto co kilka lat zadbać o skontrolowanie stanu dachówek i dokonać impregnacji, niż dać się zaskoczyć konieczności wymiany dachówek, która pochłonie dużą część budżetu.

Jak przebiega impregnacja dachu?

Na samym należy wykonać dokładne czyszczenie dachówek, podczas którego użyte zostaną środki czyszczące, biobójcze oraz odtłuszczające. Przed impregnacją można również pomalować dachówki metodą hydrodynamiczną, przywracając im atrakcyjną barwę. Konieczna jest również ewentualna wymiana uszkodzonych dachówek. Właściwa impregnacja polega na aplikacji głęboko penetrujących środków, których działanie zostało przedstawione powyżej.

Impregnacja – ile to kosztuje?

Koszt impregnacji dachu to około waha się w granicach 20-30 złotych za metr kwadratowy. Zatem koszt impregnacji dachówek na dachu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych powinien wynieść około 3-4 tysięcy złotych.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.