23 listopada, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Szkoła dla psów – jaką wybrać?

4 min read

Starego psa nie da się nauczyć nowych sztuczek? Błąd! Faktycznie, młode psiaki szybciej uczą się komend i łatwiej je wytrenować, ale psa w każdym wieku można nauczyć pożądanych zachowań i komend. Wystarczą do tego chęci i dobry specjalista, który pomoże dotrzeć do psa.

Szkolenie a wychowanie psa

Pierwszą rzeczą, jaką należy rozróżnić jest pojęcie szkolenia i wychowania psa. Szkoleniem nazywamy naukę psa wykonywania komend, poleceń i sztuczek w różnych warunkach, w obecności rozpraszaczy i przy ich braku. Wychowanie psa to zapoznanie go z zasadami, jakie panują w ludzkim świecie i pomoc w dostosowaniu się do nich. Wychowaniu towarzyszy też tworzenie relacji między człowiekiem i psem, którą jest jasna komunikacja obu stron, sprawiająca, że pies zaczyna postrzegać człowieka jako przewodnika stada (jeśli ta relacja jest pozytywna).

Szkolenie powinno iść w parze z wychowaniem i tworzeniem z psem odpowiedniej relacji. Jeśli skupimy się tylko na szkoleniu, może okazać się, że nauczymy psa wielu sztuczek, ale nie będzie on potrafił się zachować w sytuacjach dnia codziennego czy w stosunku do innych zwierząt. Skupiając się tylko na wychowaniu psa, może okazać się że będziemy mieć posłusznego, grzecznego towarzysza, jednak nie będzie potrafił wykonywać komend, czasem bardzo istotnych w życiu.

Dlaczego tresura psów jest ważna?

Istnieje wiele powodów, dla którego wychowanie powinno iść w parze ze szkoleniem. Pierwszym z nich może być postawienie znaku równości między posłuszeństwem i bezpieczeństwem. Tresura psów na pierwszym miejscu powinna skupiać się na najbardziej przydatnych w życiu komendach, takich jak przywołanie, komendy “siad”, “zostaw” czy “waruj”. Te cztery komendy są podstawowymi, które powinien znać na pierwszym miejscu każdy pies, a które zapewniają bezpieczeństwo podczas różnych sytuacji.

Bardzo przydatnym elementem szkolenia psów jest nauczenie naszego czworonoga skupiania na nas uwagi oraz chodzenia na luźnej smyczy.

I w zasadzie na tym można by było zakończyć cały trening naszego podopiecznego, dlaczego więc uczymy go innych komend i sztuczek? Jest to dla psa stymulacja umysłowa, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Psy nie zostały stworzone do leżenia i “nic nierobienia”, a raczej do pomagania człowiekowi w codziennych obowiązkach. Dlatego aktywność umysłowa jest dla nich tak ważna. Stawianie przed psem nowych wyzwań, których pokonanie kończy się zdobyciem czegoś pożądanego (np. smakołyku) pomaga im się nie nudzić, a jednocześnie ćwiczy umysł, opóźniając starzenie się mózgu psa.

Szkolenie to także budowanie relacji z psem. Robienie czegoś razem sprzyja zacieśnianiu się więzi pomiędzy opiekunem a psem. Szkolenie pokaże nam możliwości i ograniczenia naszego pupila, a pies pozna lepiej ludzki świat i panujące w nim zasady, z czasem przekonując się, że ludzki świat jest dosyć przewidywalny. Przewidywalność buduje poczucie bezpieczeństwa oraz pewność siebie czworonoga.

Kolejnym atutem szkolenia psa jest zapewnienie mu dużej dawki ruchu, a więc dbanie o jego kondycję i dostarczenie mu dobrej zabawy. Regularne ćwiczenia (np. przywoływania) będą poprawiały kondycję psa i budowały jego mięśnie. Wykonywanie ćwiczeń rozbudza także kreatywność naszego pupila, a efekty nie raz mogą nas zaskoczyć i rozbawić.

Jak wybrać odpowiednią szkołę dla psów?

Zanim zapiszesz swojego pupila do szkoły dla psów najpierw warto rozejrzeć się za odpowiednią dla nas placówką. W tym celu należy kierować się oferowanymi kursami, ceną i opiniami na temat danej szkoły. Dobra szkoła dla psów https://psiedszkole.pl powinna posiadać szeroką ofertę, którą bez problemu dostosujemy do potrzeb naszego pupila. Kursy grupowe, indywidualne, podstawowe, kontynuacyjne, stacjonarnie czy online – to, jaką formę szkolenia wybierzemy zależy od nas i potrzeb naszego psa. Rozpoznanie problemów i potrzeb naszego zwierzęcia jest podstawowym elementem, który nakierowuje nas na wybór konkretnego szkolenia. Jeśl natomiast nie jesteśmy w stanie ich zdefiniować, a nasz czworonożny przyjaciel nie zachowuje się w odpowiedni sposób, warto zamiast na szkolenie do trenera psów, udać się najpierw do psiego behawiorysty, który pomoże określić nam potrzeby i problemy naszego psa.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.