19 maja, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Panele LED

3 min read

Panele LED co raz bardziej zyskują na popularności. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wyglądają estetycznie, ale są też energooszczędne. Produkt ten zadowoli każdego klienta. Wykorzystywane są zarówno w domach mieszkalnych, jak i biurach i restauracjach. Szeroki wybór produktów, różne rodzaje światła i oprawy sprawiają, że każdy, nawet bardzo wymagający klient znajdzie coś dla siebie. 

Jak działa oświetlenie LED?

Wbrew pozorom technologia LED nie jest niczym nowym. Swoje początki miała już na początku ubiegłego wieku, ale dopiero teraz, gdy tyle mówi się o ekologii, została doceniona. Dioda elektroluminescencyjna, zwana potocznie diodą LED ma dość skomplikowaną budowę. Składa się z 3 warstw. Pierwsza z nich – warstwa n zawiera dużą ilość elektronów, a trzecia z nich – warstwa p, zawiera dużą ilość otworów. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa łącząca n-p. Aby lampa LED mogła działać, musi zajść zjawisko rekombinacji. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy dwie cząsteczki o przeciwnych ładunkach elektrycznych łączą się w pary. Prąd dostarczany do diody powoduje nagłe przeskoki pomiędzy warstwami p i n, dzięki czemu wytwarzana jest energia oraz emitowane są fotony, które widoczne są jako światło. Barwa widocznego przez ludzkie oko światła zależy od materiału z jakiego wykonany jest półprzewodnik w diodzie. 

Dlaczego warto zastosować panele LED?

Dzięki swojej skomplikowanej budowie lampy LED są bardzo przyjazne środowisku. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami żarnikowymi mają dłuższą żywotność (dioda LED działa do 25 razy dłużej) i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są też energooszczędne (zużywają do 75% mniej energii) co pozwoli znacząco zmniejszyć ilość potrzebnej energii do oświetlenia, oraz wodoszczelnie, dzięki czemu mogą być zastosowane w każdym pomieszczeniu. 

Zastosowanie paneli LED

Ze względu na dużą różnorodność i estetyczny wygląd, panele LED mogą być zastosowane praktycznie wszędzie. Świetnie sprawdzą z domach i mieszkaniach, biurach, restauracjach, szkołach, urzędach. Na rynku dostępne jest kilka głównych rodzajów paneli: sufitowe, natynkowe, podtynkowe i zwieszane. Panele LED sufitowe wykorzystywane są do oświetlania dużych powierzchni, jak firmy, biura, sale bankietowe i restauracje. Zastosowanie nowoczesnej technologii sprawia, że po wymianie tradycyjnych lamp na ledowe, wydatki na energie ulegają znaczącemu zmniejszeniu, co jest widoczne zwłaszcza na dużych powierzchniach. Panele zwieszane montowane są przy pomocy specjalnych łańcuszków, dzięki czemu można stworzyć piękne aranżacje. Ponieważ panele LED są wodoszczelne, mogą być wykorzystane w kuchniach, łazienkach i innych wilgotnym pomieszczeniach. Popularnym obecnie rozwiązaniem jest umieszczanie ledowych taśm tuż pod podwieszanym sufitem, co pozwoli na delikatne oświetlenie pomieszczenia. 

W lampach ledowych natężenie światła jest regulowane, dzięki czemu można reagować na zmiany natężenia światła naturalnego. Panele LED nie tylko spełniają rolę dobrego oświetlenia pomieszczenia, ale dzięki różnorodności paneli i wysokiej estetyki są piękną ozdobą pomieszczenia. 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.