Na czym polega psychoterapia?
2 min readPsychoterapia może pomóc w leczeniu problemów, zaburzeń i objawów związanych ze zdrowiem psychicznym i emocjami.
Psychoterapia ma na celu pomóc osobie zrozumieć jej uczucia i przygotować ją do stawienia czoła nowym wyzwaniom, zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości. Psychoterapia jest podobna do poradnictwa i te dwie metody mogą się na siebie nakładać. Jednak te pierwsze mają tendencję do patrzenia głębiej, zajmując się podstawowymi przyczynami problemów danej osoby, a także sposobami ich rozwiązywania.
Czego można oczekiwać po terapii z psychologiem i psychiatrą
Aby zobaczyć pozytywne wyniki terapii u psychologa lub psychiatry, pacjent zwykle musi zrozumieć potrzebę zmiany i być gotowy do przestrzegania planu leczenia zgodnie z zaleceniami specjalisty. Trzeba również znaleźć odpowiedniego terapeutę, któremu można zaufać i z którym dobrze nam się rozmawia. Psychoterapia może pomóc, gdy depresja, niska samoocena, uzależnienie, żałoba lub inne czynniki powodują, że osoba czuje się przytłoczona i nieszczęśliwa. Może również pomóc w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii i niektórych innych chorób psychicznych.
Coraz częściej pacjenci z problemami emocjonalnymi lub psychologicznymi stosują zarówno psychoterapię, jak i leczenie farmakologiczne, co może przynieść wymierne rezultaty. Istnieje wiele podejść do psychoterapii, trzeba ją bowiem dobrać odpowiednio do potrzeb każdego pacjenta. Niektóre formy terapii trwają tylko kilka sesji, podczas gdy inne mogą trwać miesiącami lub latami, w zależności od potrzeb i oczekiwań danej osoby, a także jej stanu emocjonalnego. Poszczególne sesje trwają zwykle około 45 do 90 minut i przebiegają w ramach ustrukturyzowanego procesu.
Niektóre osoby uczęszczają na psychoterapię po zaleceniu lekarza, ale wielu samodzielnie szuka pomocy, jakiej udzielają psycholog i psychiatra Szczecin. Sesje terapeutyczne mogą odbywać się indywidualne, w parach lub w grupach. Techniki mogą obejmować mówienie i inne formy komunikacji i terapii, takie jak teatr, opowiadanie historii, malowanie, taniec lub muzyka.