5 grudnia, 2021

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak dbać o prawidłowy rozwój stopy dziecka

3 min read

Niewielu młodych rodziców zdaje sobie sprawę, że ogromna większość dzieci rodzi się z całkowicie zdrowymi stopami. Jednak w starszym wieku nawet 1/4 dzieci ma problemy z postawą, stopami czy kolanami. A winne temu są źle dobrane buty. Niestety wybierając buty dla malucha kierujemy się przede wszystkim wyglądem, a on przecież nie jest najważniejszy… Dobre buty dla naszego dziecka to inwestycja w jego zdrowie i rozwój.

Jak wybrać idealne buty dla naszego malucha?

Dobór odpowiedniego obuwia nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeśli nasze dziecko jest na tyle małe, że nie jest dokładnie powiedzieć czy w danych bucikach jest mu wygodnie.

Po pierwsze pamiętajmy, że bucik dziecka powinien zawsze być dłuższy od stopy dziecka o 5 do 7 milimetrów. Buty nie mogą być też za wąskie. Palce nie mogą być mocno ściśnięte w środku. Zbyt ciasne i wąskie buciki mogą doprowadzić do deformacji palców. Równie ważna jest wysokość obcasa w butach dziecięcych. U najmłodszych dzieci wysokość obcasa nie powinna przekraczać 8 milimetrów. Obcas u nico starszych dzieci może mieć nawet 35 milimetrów.
Kolejny istotny element buta dziecięcego to oczywiście podeszwa. Podeszwy w butach dziecięcych powinny być elastyczne, tak aby maluch miał swobodę ruchów. Jeśli wybieramy buciki dla najmłodszych dzieci, to zdecydujmy się na takie, które mają podeszwy antypoślizgowe. Dzięki temu nasze dziecko będzie bezpieczniejsze. Jeżeli wybieramy trzewiki czy obuwie sportowe to zadbajmy o to aby w bucie znalazła się sprężysta zakładka, która stabilizuje pietę. Dzięki tej zakładce dziecko będzie prawidłowo ustawiać stopy w butach.

A może warto postawić na wkładki ortopedyczne?

Ortopedzi i fizjoterapeuci są zgodni; nigdy nie powinniśmy kupować wkładek ortopedycznych na własną rękę. Źle dobrane mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlatego jeśli obwiany się że nasze dziecko ma problemy ze stopami, to skonsultujmy się z pediatrą. Ten w razie potrzeby skieruje nas do ortopedy. Dobrym rozwiązaniem są buty memo, które posiada specjalną podeszwę diagnostyczną. Podeszwa jest ścieralna i podpowiada rodzicom czy konieczna jest wizyta u lekarza lub należy już zastosować wkładkę ortopedyczną.

Ostatnia kwestia to tworzywo z którego wykonane są buciki. Warto postawić na naturalne materiały, takie jak bawełna czy skóra. One zapewnią dobre odprowadzenie nadmiaru wilgoci ze stóp. Jeśli buty dziecięce nie będą przewiewne, to możemy narazić nasze dziecko na odparzenia i otarcia stóp. A tego przecież nie chce żaden rodzic…

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.