27 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

4 min read

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji związanych z budową domu. Powinien spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców, a zarazem być możliwym do realizacji. Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego, by uniknąć problemów w trakcie budowy i cieszyć się nowo wybudowanym domem? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji związanych z budową domu. Powinien spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców, a zarazem być możliwym do realizacji. Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego, by uniknąć problemów w trakcie budowy i cieszyć się nowo wybudowanym domem? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę. 

Zgodność projektu z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego 

Zanim zapadnie decyzja o kupnie projektu, należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy, jeżeli dla działki nie istnieje jeszcze plan zagospodarowania. Wybrany projekt powinien spełniać określone w tych dokumentach kryteria – w przeciwnym razie nie zostanie wydane pozwolenie na budowę domu.  

W pierwszej kolejności trzeba zweryfikować, czy na działce można wybudować dom jednorodzinny. Wspomniana dokumentacja określa, jaki projekt można zrealizować na działce – jakie może być przeznaczenie budynku oraz jego parametry (takie jak: maksymalna wysokość budynku, ilość kondygnacji, kąt nachylenia dachu, szerokość elewacji czy też odległości od budowanej nieruchomości a sąsiednich zabudowań lub granicy działki) – w niektórych sytuacjach może wskazywać nawet kolorystykę elewacji albo dachu. 

Należy także zwrócić uwagę na to, by bryła domu odpowiadała kształtowi działki – jeśli posiada ona wjazd od strony południowej, to projekt domu powinien mieć niestandardowy układ wnętrz. Gdy działka jest wąska, również będzie to ograniczeniem, gdyż niemożliwym będzie wybudowanie rozległego parterowego budynku. Wyzwaniem jest także zagospodarowanie działki pochyłej – sprawdzą się tu świetnie budynki z piwnicą. 

Dobór odpowiedniej powierzchni użytkowej domu 

Niezwykle ważnym elementem, który wpływa na komfort mieszkania w domu, jest jego powierzchnia użytkowa. Warto dobrze zastanowić się, jaki metraż sprawi, że w nowym domu będziemy czuli się wygodnie – warto przeanalizować pod tym kątem obecne mieszkanie i na tej podstawie dojść do metrażu, który będzie optymalny. 

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym salon ma zazwyczaj powierzchnię od 20 do 40 mkw, a kuchnia – od 15 do 20 mkw. Jeśli chodzi o sypialnie, to warto zastanowić się, ile pokoi będzie potrzebnych. Dobrze jest wybrać projekt, w którym pokoje dziecięce będą odpowiednio przestronne – służą nie tylko za miejsce do spania, ale też do nauki i zabawy. Gdy idzie o łazienkę, to – by była wygodna – powinna mieć nie mniej niż 12 mkw. Metraż domu przekłada się zarówno na koszt budowy, jak i późniejsze koszty utrzymania, dlatego dobrze jest określić go z dużą precyzją. 

Pomieszczenia „gospodarcze” – nie może ich zabraknąć

Podczas wyboru projektu należy pamiętać o pomieszczeniach gospodarczych – takich jak kotłownia czy pralnia, garderoby, spiżarnie i innego typu schowki. Jeśli w projekcie nie zostały one przewidziane, to może okazać się, że dom nie będzie funkcjonalny, a przechowywanie przedmiotów codziennego użytku będzie generowało wiele problemów. Dlatego już na etapie projektu koniecznie trzeba uwzględnić odpowiednią przestrzeń, która pozwoli wygodnie organizować codzienność. 

Osobną kwestią jest garaż – warto zdecydować się na taki projekt, który już w bryle budynku posiada tego typu pomieszczenie. Zajmuje ono bowiem mniej miejsca niż garaż wolnostojący. W takiej sytuacji znaczenie ma także to, jakie pomieszczenie sąsiaduje z garażem – warto to przemyśleć, bo wpłynie to na codzienną wygodę, np. podczas przenoszenia zakupów z auta do kuchni. 

Dobrze również wybierać takie projekty, w których uwzględniony jest pokój gościnny – najlepiej na parterze. Dzięki temu poza strefą nocną domowników znajdzie się pomieszczenie, w którym przenocować mogą goście. Na co dzień taki pokój może pełnić rolę np. domowego biura. 

Podsumowując – podczas wyboru projektu domu konieczne są następujące kroki:  

  1. Analiza planu miejscowego albo warunków zabudowy ustalonych przez gminę, 

  2. Analiza specyfiki oraz wymiarów działki pod kątem możliwości usytuowania domu na działce zgodnie z przepisami prawa budowlanego, 

  3. Określenie własnych oczekiwań względem przestrzeni użytkowej domu, 

  4. Uwzględnienie w projekcie pomieszczeń gospodarczych. 

Pamiętajmy, że każdy projekt należy zaadaptować do indywidualnych potrzeb. Projekt dostosowuje się zatem do warunków zabudowy i charakterystycznych cech działki. To właśnie na tym etapie przygotowuje się też projekt zagospodarowania działki, stanowiący część projektu budowlanego. Wsparciem w procesie adaptacji projektu będzie profesjonalna firma budowlana. 

Więcej informacji na: https://espiroinvestment.pl/

(zdj z Pixabay.com)

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.