Czy potrzebujesz systemu ERP w Twojej firmie?
4 min readSystem ERP to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na zwiększenie efektywności pracy przedsiębiorstwa, na co wpływa przede wszystkim ułatwienie zarządzania różnymi obszarami jego funkcjonowania. To właśnie dzięki tego rodzaju oprogramowaniom możliwe staje się usprawnienie wewnętrznych procedur i mechanizmów oraz wzniesienie na znacznie wyższy poziom standardów obsługi klienta. Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz systemu ERP w swojej firmie, mamy kilka argumentów, które z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.
Do czego wykorzystywany jest system ERP?
System ERP (ang. Enterprise Resource Management) to oprogramowanie, pozwalające na kompleksowe zarządzanie procesami, zachodzącymi w danej firmie. Jak twierdzi producent systemu ERP – firma ODL, dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest stworzenie jednego centrum dowodzenia, umożliwiającego sprawne zarządzanie całą siecią sprzedaży. W jego skład wchodzą powiązane ze sobą moduły, usprawniające pracę przedsiębiorstwa i zwiększające jej efektywność. Wśród najczęściej używanych wymienia się m.in. zarządzanie magazynami, fakturowanie i produkcję. To właśnie dzięki ostatniemu modułowi możliwa staje się kontrola nad całym procesem produkcji, poczynając od jego planowania, aż po dostawę zamówionych towarów.
Jak ERP wspiera centralizację procesów w firmie?
System ERP jest idealnym rozwiązaniem w firmach, w których konieczna jest centralizacja procesów. Działania, oparte na wielu oprogramowaniach, które nie współpracują ze sobą, nie tylko tracą na efektywności, ale obarczone są również wysokim ryzykiem błędów.
Nowoczesne rozwiązania dla biznesu eliminują taką możliwość, poprzez scentralizowanie w jednej bazie wszelkich danych, co ułatwia ich rejestrowanie, śledzenie i przetwarzanie. W praktyce oznacza to, że każda uprawniona osoba ma dostęp do aktualnych informacji, niezależnie od działu, w którym pracuje. Co więcej, dane te aktualizowane są w czasie rzeczywistym. To wszystko przekłada się na optymalizację procesów, usprawnienie zarządzania nimi, a w konsekwencji na wyższą jakość i wydajność pracy.
W jaki sposób ERP usprawnia pracę w firmie?
Wiesz już, że systemy ERP w znaczący sposób usprawniają pracę w firmie, dzięki scentralizowanej bazie aktualizowanych na bieżąco danych. Wdrożenie takiego rozwiązania eliminuje konieczność korzystania z wielu różnych systemów, o zróżnicowanym interfejsie, modułach i przeznaczeniu. Systemy ERP pozwalają również:
- usprawnić pracę księgowości, eliminując jednocześnie ryzyko kosztownej pomyłki,
- wzmocnić konkurencyjność firmy na rynku towarów i usług dzięki szybkiej analizie danych, dostępnej w każdym momencie,
- sprawnie tworzyć raporty finansowe, na podstawie których podejmowane są kluczowe dla firmy decyzje.
Co ważne, systemy ERP można połączyć również z wieloma zewnętrznymi programami, rozszerzając tym samym ich możliwości.
Dla kogo przeznaczone są systemy ERP?
Systemy ERP są dedykowane przede wszystkim większym przedsiębiorstwom. To właśnie one obsługują bowiem sporą ilość danych, związanych z klientami, towarami czy rozliczeniami. Takie oprogramowanie umożliwia więc efektywne zarządzane zasobami ludzkimi, informacyjnymi i finansowymi, co z chęcią wykorzystują firmy, nastawione na nieustanny rozwój i poszerzanie grona odbiorców.
Co ważne, potencjał systemów ERP wykorzystywać można niezależnie od branży i zakresu działalności. Warto podkreślić jednak, że z nowoczesnego oprogramowania z powodzeniem korzystać mogą także mniejsze firmy, chcące wykorzystać innowacyjne rozwiązania w celu optymalizacji procesów biznesowych. Takie oprogramowanie można także wdrażać etapami, co nie tylko pozwala uniknąć zbędnych kosztów, ale również staje się doskonałym motywatorem do dalszego rozwoju.
Jak wybrać najlepszy system ERP dla firmy?
Na to pytanie bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż to od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa zależy wybór optymalnego rozwiązania. Te z kolei determinuje m.in. specyfika branży, w której funkcjonuje dana firma. Dlatego też w momencie wyboru kluczowa staje się analiza potrzeb, ale również i celów, którym posłuży wdrożone oprogramowanie.
Warto również skonsultować ewentualne wątpliwości z pracownikami, którzy będą opierać swoją pracę na danym systemie, a także wybrać dostawcę, który może poszczycić się stabilną pozycją na rynku i zaufaniem całego grona zadowolonych z usług klientów.