3 grudnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Czy ogrzewanie domu i wody pompą ciepła się opłaca?

3 min read

Pompy ciepła nadal budzą skrajne emocje. Jest to związane m.in. z dużymi kosztami inwestycji oraz czasem, w którym zwrócą się one w praktyce. Skąd takie wątpliwości i dlaczego warto postawić na pompy ciepła? Postaramy się przybliżyć nieco temat urządzeń, które zasługują na szczególną uwagę w dzisiejszej rzeczywistości.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Decyzja o zakupie pompy ciepła nie jest łatwym zadaniem. Wynika to przede wszystkim z kosztów przedsięwzięcia, które mogą wynosić nawet 30 000zł. Warto jednak przekalkulować poniesione koszty i porównać je do miesięcznych rachunków za ogrzewanie budynku w sezonie grzewczym. Wielu inwestorów stara się wyliczyć, jak szybko inwestycja taka zwróci się właścicielom domów. Zazwyczaj okazuje się, że już po kilku latach oszczędności przewyższą poniesione początkowo straty. Na sytuację tą duży wpływ ma ocieplenie i izolacja budynku. Jak wiadomo, większe straty ciepła generują konieczność zakupu pompy z większą mocą, co z kolei podnosi jej cenę. Na pompy ciepła coraz częściej decydują się również osoby, które poszukują rozwiązań nie tylko ekonomicznych, ale również i ekologicznych. Urządzenia te są bowiem przyjazne dla środowiska i nie generują tak wielu szkodliwych substancji, jak chociażby kotły węglowe.

Jakie są zalety pomp ciepła?

Główną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim niższy koszt ogrzewania, pozwalający na poczynienie oszczędności. Dzięki pompom ciepła nie istnieje również konieczność gromadzenia paliwa, jak drewno czy węgiel. To z kolei powoduje, że nie trzeba wydzielać specjalnego miejsca na jego przechowywanie. Dobrej jakości urządzenia, jak chociażby pompy ciepła od APP Energy z Lublina, pozwalają na zwrot kosztów inwestycji już po kilku latach, eliminując przy tym konieczność podłączania gazu, który nadal uważany jest za niebezpieczne, wybuchowe paliwo.

Czy pompy ciepła są opłacalne?

Na pompy ciepła coraz częściej decydują się osoby, które dokonują generalnej termomodernizacji swoich domów. Co ważne, wybierając pompy typu powietrze-woda, nie istnieje potrzeba wykonywania dolnych źródeł, jak to dzieje się w przypadku pomp solanka-woda. Nowoczesne urządzenia poradzą sobie z odbieraniem ciepła z atmosfery nawet wówczas, gdy temperatura powietrza spada grubo poniżej 0˚C, choć ich efektywność wyraźnie pogarsza się. Dlatego też decydując się na takie rozwiązanie, należy dokładnie przeanalizować kilka istotnych aspektów. Niektóre z nich to chociażby temperatura zasilania systemu grzewczego czy też możliwość współpracy pompy z dotychczasowym źródłem ogrzewania. Inwestycja w pompę ciepła z pewnością nie będzie opłacalna, gdy w domu zainstalowane są kotły opalane propanem lub olejem.

Czy pompy ciepła mają jakieś wady?

Niestety, pompy ciepła mają również wady, o których nie można zapominać w dyskusji o zasadności takich rozwiązań. To przede wszystkim wysokie koszty inwestycji, która dodatkowo powinna być połączona z ogrzewaniem podłogowym. Dążenie do wyższej temperatury generuje konieczność uruchomienia grzałki elektrycznej, co powoduje wzrost rachunków. Wiele trudności, zwłaszcza niedoświadczonym użytkownikom, może sprawić również optymalne ustawienie urządzenia, podczas którego należy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Pompy ciepła, korzystające z dolnych źródeł energii, ograniczają również możliwość zabudowania działki. Na kolektorze poziomym, potrzebującym stałego dostępu do wody deszczowej i promieni słonecznych, można bowiem urządzić wyłącznie warzywniak lub trawnik, ewentualnie niewielkich rozmiarów rabatkę.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.