19 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak dobrać moc pompy ciepła?

4 min read

Chcesz kupić pompę ciepła, ale nie wiesz, jak wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu? Na co zwrócić uwagę, szukając pompy ciepła? Jak dobrać moc pompy ciepła? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. 

 

  1. Jak wybrać pompy ciepła?
  2. Jak obliczyć moc pompy ciepła do ogrzewania domu?
  3. Dlaczego warto inwestować w pompy ciepła?

 

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu? W jaki sposób oblicza się moc pompy ciepła, potrzebnej do ogrzewania domu i wody użytkowej? Dlaczego w ogóle warto inwestować w pompy ciepła? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. 

Jak wybrać pompy ciepła?

Interesują Cię pompy ciepła, ale nie jesteś pewny, jak dobrać tę odpowiednią? Jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła. Główny czynnik to zapotrzebowanie na energię. Oczywiście jest on zależny od wieku budynku, stanu technicznego domu, materiału, z którego wykonano mury oraz rodzaju ocieplenia. Ponadto należy wziąć pod uwagę liczbę drzwi, okien, ich stan i liczbę osób, które na stałe mieszkają w danej nieruchomości.

Z innych parametrów ważna jest również moc elektryczna, którą określa się symbolem Pe oraz moc chłodnicza – Pch. Pierwszy parametr określa zapotrzebowanie urządzenia na elektryczną energię. Im niższa jest jego wartość, tym mniej będzie kosztować Cię eksploatacja danej pompy ciepła. Moc chłodnicza natomiast wskazuje, z jaką mocą urządzenie może pobierać ciepło ze źródła dolnego. To ważny parametr w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać pompę ciepła również do schładzania poszczególnych pomieszczeń.

Jak obliczyć moc pompy ciepła do ogrzewania domu?

Jak obliczyć moc pompy ciepła? Musisz wziąć pod uwagę zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło. W przypadku nowych budynków, które zostały bardzo dobrze zaizolowane, zapotrzebowanie wynosi około 50 W/m2. W starym budownictwie zapotrzebowanie będzie oczywiście większe, szczególnie jeśli powietrze z wnętrz ucieka przez nieocieplone ściany czy różnego rodzaju szczeliny, które mogły powstać na przestrzeni lat.

Aby prawidłowo obliczyć, jaka moc pompy będzie potrzebna, należy pomnożyć powierzchnię całego domu przez wspomniane zapotrzebowanie. Posłużmy się przykładem budynku o powierzchni 200 m2. Obliczenia będą wyglądać następująco: 200 m2 x 50 W/m2 = 1000 W, czyli 10 kW. Jeśli Twój dom ma powierzchnię 150-200 m2, jest nowy i dobrze zaizolowany, będziesz potrzebował pompę ciepła o mocy od około 7 do 10 kW.

Specjaliści przypominają, że lepszą opcją jest dobranie pompy o mniejszej mocy niż urządzenie, które ma za duży ten parametr. Dlaczego? Ponieważ tak zwane przewymiarowanie nie będzie korzystne. Maksymalną moc pompy wykorzystasz jedynie zimą i to w najmroźniejsze dni. W innych okresach, kiedy będzie nieco cieplej, sama pompa ciepła nie będzie tak efektywna. Za to w utrzymaniu będzie dla Ciebie droższa.

Dlaczego warto inwestować w pompy ciepła?

Dlaczego w ogóle warto inwestować w pompy ciepła? Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a do najważniejszych zalicza się ekologiczność oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Ponadto wielu klientów ceni sobie wygodą, bezawaryjność i praktycznie długowieczność. Taka pompa ciepła czerpie cieplną energię z otoczenia, a zatem rozwiązuje problem związany z koniecznością kupna oraz magazynowania paliwa, nierzadko potrzebnego do innych systemów grzewczych. Dodatkowo pompy ciepła do ogrzewania domu nie potrzebują w ogóle komina ani kotłowni, dzięki czemu pomieszczenia przeznaczone na kotłownię możesz w inny sposób zagospodarować.

Do zalet pompy ciepła zalicza się również fakt, że jest to rozwiązania bezobsługowe, które nie wymaga częstych konserwacji. Taka pompa ciepła do ogrzewania domu czy do ciepłej wody użytkowej nierzadko służy użytkownikom przez przynajmniej 20 lat! Z racji tego, że nie potrzebuje paliwa palnego, jest całkowicie bezpieczna dla mieszkańców – nie ma żadnego ryzyka zaczadzenia, wybuchu czy pożaru.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.