28 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Magiczne miejsca w Lubelskiem, które warto zobaczyć zimą

4 min read

Lubelszczyzna to region wspaniale prezentujący się o każdej porze roku, niewiele osób wybiera się tu jednak zimą. A szkoda – widoki, jakie można wówczas ujrzeć, są naprawdę magiczne. W naszym artykule postaramy się opowiedzieć o miejscach, które warto odwiedzić podczas takiej właśnie, zimowej wyprawy.

Magiczne miejsce na nocleg

Planowanie każdej wycieczki warto rozpocząć od znalezienia miejsca, w którym będziemy nocować. Interesującą ofertę prezentuje na przykład strona lesniczowkakrynszczak.pl, której właścicielem jest Agroturystyka Leśniczówka Kryńszczak – dom wakacyjny z basenem, Gręzówka-Kolonia 32, 21-400 Łuków. Ciekawa jest historia tego ośrodka – główny budynek ma ponad sto lat, a w przeszłości był m.in. letnią rezydencją carskiego namiestnika. Obecne wyposażenie Leśniczówki Kryńszczak jest oczywiście w pełni przystosowane do potrzeb współczesnego turysty, jednak specyficzny genius loci tego miejsca przetrwał do dziś.

Kraina Lessowych Wąwozów

Nazywana w ten sposób zachodnia część województwa lubelskiego uznawana jest za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów naszego kraju. Znajdziemy tu nie tylko rekordowe w skali całej Europy zagęszczenie wąwozów, lecz również znane z licznych atrakcji turystycznych miasta i miasteczka: Kazimierz Dolny, uznawany za mekkę artystów, uzdrowiskowy Nałęczów, ze wspaniale wyglądającym w zimowej szacie parkiem zdrojowym oraz Puławy, znane z unikatowego zespołu pałacowo-parkowego, należącego niegdyś do rodziny Czartoryskich. 

Ciekawostką jest fakt, że w strony te można wybrać się na narty – stoki znajdziemy m.in. w Parchatce koło Puław oraz we wspomnianym Kazimierzu Dolnym. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie warto też odwiedzić znajdujący się w tym regionie zamek w Janowcu – odbywa się tam wówczas jarmark świąteczny.

Dlaczego warto odwiedzić Lublin zimą?

Podobną imprezą może również pochwalić się stolica województwa. Oczywiście bożonarodzeniowy targ to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Lublin – równie ważne są na przykład liczne pamiątki przeszłości, jakie znajdziemy w tym mieście. Do najważniejszych należą:

  • Zamek Lubelski, z unikatowymi freskami, pokrywającymi ściany Kaplicy Trójcy Świętej;
  • Archikatedra Lubelska;
  • Wieża Trynitarska.

Ciekawą atrakcją jest również znajdujące się poza ścisłym centrum miasta Muzeum Wsi Lubelskiej. Skansen ten prezentuje przykłady dawnego budownictwa, charakterystycznego dla tych stron. Kiedy spadnie śnieg, jego zabudowania wyglądają naprawdę wyjątkowo.

Zamość i Zwierzyniec — co warto zobaczyć zimą?

Warto odwiedzić również Zamość. Miasto to, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, zachwyca o każdej porze roku, jednak naprawdę baśniowo wygląda wówczas, gdy spadnie śnieg, a na ulicach znajdą się świąteczne dekoracje. Jeszcze większe wrażenie może wywrzeć pobliski Zwierzyniec. Miasteczko to nie jest może zbyt wielkie, ale nadzwyczaj urokliwe. Warto zobaczyć znajdujący się tu Kościół na Wodzie oraz park Zwierzyńczyk – w zimowej odsłonie wyglądają one naprawdę cudownie. Zwierzyniec to również główna siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. Za jego największą atrakcję uchodzi hodowla koników polskich. Są one utrzymywane w warunkach na poły naturalnych, można je więc spotkać w trakcie zimowych wędrówek po okolicznych szlakach.

Kozłówka

Miłośnicy historii powinni zajrzeć do Kozłówki – w znajdującym się tu dawnym pałacu rodu Zamoyskich zachowała się duża część oryginalnego wystroju. Zobaczyć można m.in.:

  •  instrumenty muzyczne z dawnych epok,
  • galerię portretów rodzinnych,
  • serwisy,
  •  wschodnie kobierce.

Po zwiedzeniu magnackiej siedziby można udać się do Galerii Sztuki Socrealizmu i – dla odmiany – obejrzeć portrety wodzów rewolucji. Ciekawą opcją dla osób, które odwiedzą Kozłówkę zimą, jest również spacer po tutejszych ogrodach – wspaniale prezentują się one, gdy przykrywa je śnieg.

Zimowy czar Polesia

Polesie to jeden z najdzikszych obszarów nie tylko Lubelszczyzny, lecz również całej Polski. Dla ochrony dziedzictwa przyrodniczego tych ziem utworzono Poleski Park Narodowy. Można go – oczywiście przy zachowaniu ustalonych zasad – zwiedzać: po jego terenie prowadzą liczne ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze. Tutejsze krajobrazy warte są zobaczenia szczególnie zimą, gdy bagna zamarzają, wody ścina lód, a drzewa pokrywa warstwa białego puchu.

Podziemne trasy turystyczne w województwie lubelskim — opcja na niepogodę

Oczywiście pogoda zimą bywa różna – coraz częściej zamiast śniegu możemy liczyć  o tej porze roku na obfite opady deszczu. Jeżeli podczas wypoczynku w województwie lubelskim trafi nam się taka właśnie aura, warto pomyśleć o odwiedzeniu podziemnej trasy turystycznej. W omawianym przez nas regionie warte zobaczenia są co najmniej dwie atrakcje tego typu. Pierwsza z nich znajduje się pod centralną częścią Lublina i prowadzi przez podziemia dawnych kamienic kupieckich. Druga zlokalizowana jest w Chełmie, a jej korytarze to dawne kopalnie kredy, które przedsiębiorczy mieszkańcy tego miasta wydrążyli własnym sumptem w płytko zalegających złożach tego surowca. Zwiedzanie obu tras może dostarczyć niesamowitych wrażeń, niezależnie od pory roku oraz pogody, jaka aktualnie panuje na powierzchni.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.