Lekcje gry na gitarze klasycznej – 3 najlepsze porady dla początkujących
3 min readGitara jest instrumentem, który wciąż cieszy się dużą popularnością. Choć każdy zna jej brzmienie, to nie każdy potrafi na niej zagrać. Początki przygody z gitarą nie są łatwe, ale efekt naszych wysiłków sprawi, że szybko zapomnimy o początkowych trudnościach.
Odpowiedni start
Dla samouków jak również zaczynających profesjonalnie od kursu, ważne jest poznanie, czym jest gra i w jaki sposób wydobywać dźwięki. Podstawą jest poznanie budowy gitary i nazw poszczególnych strun. Na pierwszy etap swojej nauki warto wybrać niezawodną gitarę klasyczną, która ma szerszy gryf ułatwiający trzymanie poszczególnych chwytów gitarowych. Warto także odpowiednio dobrać gitarę do wieku – dla dzieci istnieją mniejsze rozmiary dopasowane do dziecięcych dłoni. Początek to głównie nauka zapamiętania chwytów – rozkładu palców, nazw i ćwiczenia płynnych przejść pomiędzy nimi. Nie trzeba poznawać od razu wszystkich chwytów, po rozćwiczeniu palców będzie nam łatwiej złapać skomplikowane chwyty np. barowe. Zaczynamy od najprostszych: e-moll, D-dur, A-dur, G-dur, C-dur, by stopniowo poznać szerszą gamę chwytów.
Na początku swojej przygody z gitarą można skorzystać z lekcji gry na gitarze w szkole gitarowej Guitar Underground.
Cierpliwość cechą mistrzów
Dobrze nastrojona gitara to podstawa, tylko w ten sposób można usłyszeć czy dźwięk jest prawidłowy. Należy wykształcić swój słuch tak, aby można było ocenić jakość, wysokość dźwięku i zauważyć swoje błędy. Ulubione piosenki to nic innego jak zestawy chwytów, którym towarzyszy odpowiedni rytm (tzw. bicie). W początkowej fazie warto zaczynać od prostego bicia przy dowolnych kombinacjach zmiany chwytów. Kolejnym krokiem jest wybór piosenki, która ma kilka powtarzalnych motywów i jest nam doskonale rytmicznie znana. Nie należy na początek wybierać utworów skomplikowanych, bo zazwyczaj zniechęca to do dalszych prób.
Systematyczność to podstawa
Poznanie podstaw gry na gitarze nie oznacza, że będziemy je pamiętać na długo. Jedynie ciągłe wracanie do instrumentu gwarantuje, że nasze umiejętności będą na tym samym poziomie. Warto poświęcić na grę przynajmniej jedną godzinę w tygodniu, choć zgodnie z zasadą – im więcej tym lepiej. Nie należy ćwiczyć jedynie piosenek, które doskonale opanowaliśmy, lecz ciągle podwyższać swój poziom, przechodząc do coraz trudniejszych utworów. Przekroczenie kolejnego pułapu swoich możliwości to niesamowita satysfakcja, motywująca do rozwijania swoich talentów.