29 marca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak za pomocą domowych sposobów złagodzić ból kolana?

4 min read

Bolące kolana wykluczyły Cię z treningów lub są na tyle uciążliwe, że utrudniają również wykonywanie codziennych czynności? Jeśli tak, pewnie szukasz sposobów na to, aby pozbyć się bólu. Czy jednym z nich mogą być domowe metody, takie jak zimne okłady na kolano, czy przykładanie liści kapusty? Sprawdź odpowiedź na to pytanie!

Co może być przyczyną bólu kolana?

Kolano to miejsce, gdzie kość udowa łączy się z piszczelową. Jest to największy, a zarazem najbardziej obciążony staw w Twoim organizmie. 

Przyczyny bólu kolana mogą być różne – wśród najczęstszych z nich można wymienić:

  • chorobę zwyrodnieniową, czyli gonartrozę – najczęściej diagnozuje się ją u osób w podeszłym wieku (szczególnie tych z predyspozycjami genetycznymi, otyłością oraz chorobami tarczycy).
  • „Kolano biegacza” – to potoczna nazwa schorzenia spowodowanego przeciążeniem przyczepu pasma biodrowo-piszczelowego. Charakterystycznym objawem jest ból kolana, który nasila się podczas wykonywania ruchów. Z „kolanem biegacza” zmagają się przede wszystkim osoby trenujące biegi długodystansowe lub piłkę nożną, a także narciarze.
  • Chondromalację rzepki, czyli rozmiękanie oraz pękanie chrząstki stawowej, któremu towarzyszy zapalenie stawu kolanowego. Do jej wystąpienia predysponuje m.in. nadmierna masa ciała, zmiany zwyrodnieniowe, a także wady postawy. Chondromalacja rzepki na początku może nie dawać żadnych objawów, ale z czasem bolące kolana stają się coraz bardziej uciążliwe (dolegliwości nasilają się głównie po długim siedzeniu ze zgiętymi nogami, wchodzeniu po schodach). 

Inną przyczyną problemów ze stawem kolanowym może być m.in. zerwanie więzadła, dna moczanowa, zakrzepica żył głębokich, torbiel Bakera, a także skręcenie, zwichnięcie lub stłuczenie. 

Poznaj domowe sposoby na bolące kolana

Na podstawie wyników badań lekarz decyduje o wdrożeniu odpowiednich metod leczenia (farmakoterapii, fizjoterapii). Oprócz tego możesz wspomóc się domowymi sposobami na bolące kolana, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. 

Zimne okłady na kolano, stosowanie maści, a może przykładanie liści kapusty? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak wykorzystać takie domowe metody (sprawdź również sposoby, które są powszechnie stosowanehttps://arkazdrowia.pl/5-prostych-sposobow-na-bolace-kolana/).

Okłady z kapusty na kolano 

Jeszcze zanim możliwe było leczenie bolącego kolana za pomocą farmakoterapii, czy fizjoterapii, chorzy ratowali się domowymi metodami. Część z nich okazała się na tyle skuteczna, że jest z powodzeniem stosowana do dzisiaj. Jedną z nich jest przykładanie liści z młodej kapusty w miejscu, gdzie pojawia się ból. 

Część osób podchodzi sceptycznie do okładów z kapusty na kolano. Jednak prawda jest taka, że to metoda, która nie powinna zaszkodzić, a może pomóc. W jaki sposób? Związki zawarte w liściach kapusty zmniejszają opuchliznę.

Jak przygotować taki okład? Obtłucz wewnętrzną stronę liści np. za pomocą tłuczka do mięsa. Następnie przyłóż je do oczyszczonej skóry i owiń bandażem. Okład z kapusty na kolano należy usunąć dopiero po kilku godzinach (a najlepiej stosować go na noc).

Woda imbirowa

Imbir to nie tylko przyprawa, która urozmaica smak wielu potraw. Jest znany również ze swoich właściwości prozdrowotnych. Szczególnie poleca się go osobom, które mają problemy ze stawami, ponieważ zawiera związki o działaniu przeciwzapalnym.

Cenne właściwości imbiru są znane nie od dziś. Od wielu lat poleca się go przy różnych dolegliwościach. Dlatego jednym ze starych domowych sposobów na bolące kolano jest stosowanie wody imbirowej. Przygotujesz ją w kilka minut – wystarczy, że zrobisz z gazy woreczek wypełniony kawałkami świeżego imbiru, który zanurzysz w gorącej przegotowanej wodzie. Następnie możesz nasączyć w niej kompresy i przykładać na bolesne miejsca.

Zimne okłady na kolano

Okład na kolano z liści kapusty, czy wody imbirowej wymaga specjalnego przygotowania. Nie jest to nic trudnego, ale potrzebujesz kilku minut i odpowiednich produktów. Jeśli akurat nie masz ich pod ręką, możesz ratować się zimnymi okładami. Wystarczy kostka lodu, którą będziesz masował bolesne miejsce przez kilka minut.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.