7 sierpnia, 2022

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Gdzie ustawić sprężarkę , by działała jak należy?

3 min read

Sprężarka to urządzenie, którego zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu albo zwiększenie mocy jego przepływu poprzez nadanie energii kinetycznej. W sprężarkach ciśnienie ssane jest odpowiednio niższe od ciśnienia atmosferycznego, a ciśnienie tłoczne jest trochę wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Sprężarki wydzielają bardzo dużą ilość ciepła, dlatego muszą być one ustawione w odpowiednim miejscu, aby zmniejszyć ryzyko zepsucia i w konsekwencji awarii.

Idealne miejsce dla sprężarki

Idealnym miejscem dla sprężarki, gdzie działałaby prawidłowo byłoby miejsce suche, czyste, z dobrą wentylacją i wolne od wszelkich pyłów. Niestety trudno o taką lokalizację dla sprężarki w zakładach produkcyjnych. Dlatego sam zakup tego drogiego urządzenia powinniśmy przemyśleć, a przede wszystkim umiejscowienie tej maszyny. Musimy przy tym pamiętać, że do sprężarki trzeba mieć odpowiednie dojście, ponieważ jest ona często poddawana konserwacji i serwisowi. Przy tym należy brać pod uwagę to, że wokół naszej sprężarki i innych urządzeń powinien być metr luzu. Tak ważne jest przemyślenie miejsca jej stania i dobrania odpowiedniej wielkości sprężarki. Odległość jednego metra pozwoli w razie konserwacji otworzyć obudowę maszyny i ułatwić nam naprawę.

Oczywiście możemy ją zainstalować trochę w mniejszych miejscach, lecz musimy się liczyć się z większymi problemami w czasie wykonywania jej remontów. Odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie danej sprężarki da nam możliwość kontrolowania odpowiedniej temperatury sprężenia, która nie może przekroczyć parametrów podanych przez producenta. 

Kluczową kwestią w prawidłowym jej funkcjonowaniu jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajduje oraz suchość w nim. Odpowiednią temperaturą do jej prawidłowego funkcjonowania jest temperatura mieszcząca się w przedziale 20-25 stopni Celsjusza. Sprężarka się wyłącza i zaczyna się schładzać w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważne jest odizolowanie wszystkich innych urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu, które są dużymi źródłami energii. Kotły czy bojlery powinny się znajdować daleko od sprężarki lub być prawidłowo od niej oddzielone i zabezpieczone. Sprężarka swojego wytwarzanego ciepła też musi się pozbyć, dlatego musi być ono odprowadzane specjalnymi kanałami do innego pomieszczenia lub na zewnątrz. Kluczowe jest też miejsce jej ustawienia, ponieważ powinna ona stać w miejscach suchych i niewilgotnych. Woda przyczynia się do szybszego psucia elementów sprężarki, co spowoduje dużą ilość jej napraw, które są bardzo kosztowne.

Ustawienie sprężarki w odpowiednich warunkach jest kluczowe dla jej prawidłowego działania. Również uchroni ono nas przed częstymi naprawami naszego urządzenia i wstrzymaniem pracy zakładu. Istotny jest również wybór jakościowych urządzeń, tj. sprężarki BOGE: https://bogepolska.pl/.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.