6 grudnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Czy warto udoskonalać doradztwo rolnicze w Polsce?

3 min read

Doradztwo rolnicze osiągnęło już w Polsce całkiem wysoki poziom, aczkolwiek – jak to się mówi – nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej. Czy jest więc sens udoskonalać ten system? Jakie korzyści mogłyby z tego wyniknąć? Czy rolnicy rzeczywiście korzystają z porad i programów w ramach specjalistycznego doradztwa?

Możliwość wykształcenia większej liczby rolników

Nie da się ukryć, iż doradztwu rolniczemu polska gospodarka zawdzięcza całkiem sporo. Co jednak ciekawe, może zawdzięczać jeszcze więcej. Rozwój tego właśnie systemu powinien przecież doprowadzić do wyszkolenia większej liczby wykwalifikowanych rolników.

Dzięki temu wprawdzie wzrosłaby konkurencja w tym sektorze gospodarki, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w dłuższej perspektywie doprowadziłaby ona do podniesienia poziomu upraw i chowu. Wszystko przez znacznie wyższe niż wcześniej pokłady motywacji i zaangażowania, a także wiedzy, która przekładałaby się na lepsze gospodarowanie mieniem i umiejętność zdobycia finansowania na jego modernizację.

Szanse na szybszy rozwój tego sektora gospodarki

Nauka na własną rękę to niezwykle trudne zadanie i dla wielu stanowi ono przeszkodę nie do pokonania (nie mówiąc już o czasie, jaki pochłania). Dlatego doradztwo rolnicze to ogromna szansa na rozwój tego sektora gospodarki. Warto wyróżnić chociażby liczne szkolenia. Uczęszczając na nie, można znacznie poszerzyć swoje umiejętności, a także dowiedzieć się, jakie kroki należy podejmować w celu ochrony środowiska. Te wszystkie czynniki wspólnie wpływają na szybszy rozwój zrównoważonego rolnictwa w Polsce.

Dzięki doradztwu rolniczemu może wzrosnąć niezależność od innych państw

Mamy tutaj do czynienia z – w pewnym sensie – systemem naczyń połączonych. Dalsze udoskonalanie systemu doradztwa rolniczego przekłada się na rozwój tego sektora gospodarki, na czym zyskuje całe państwo. To natomiast doprowadza do większej niezależności względem produktów pochodzących z innych krajów, a z czasem możliwości eksportowania nadwyżek na rynki zewnętrzne.

Oczywiście nie spowoduje to, że Polska stanie się całkowicie niezależnym państwem, aczkolwiek krok po kroku będzie coraz bardziej samowystarczalna w kontekście podstawowych upraw i hodowli, jakie można stosować w naszej strefie klimatycznej, co z pewnością należy docenić. Każdy progres mający pozytywny wpływ na polską gospodarkę to rozwiązanie godne pochwały i zaangażowania na przyszłość.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zarządzaniu gospodarstwem, koniecznie sprawdź Rolnikon – intuicyjny system przeznaczony dla gospodarstw rolnych!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.