14 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

DIY – popularny trend ostatnich lat

3 min read

Od kiedy rozwinęły się na szeroką skalę media społecznościowe pojawiło się wiele nowych trendów wśród internautów. Na pewno nie jedna osoba widziała lub słyszała o tajemniczym „DIY” i zastanawiała się co to znaczy. Skrót ten pochodzi od angielskich słów „Do it yourself” i tłumaczymy to jako „Zrób to sam”.

Skąd pochodzi termin DIY?

Termin DIY nie jest nowy, bo pojawił się już na początku XX wieku, a dotyczył głównie dziedzin prac związanych z remontami domów. Kiedyś towary nie były dostępne i ludzie stawiali na swoją kreatywność w wytwarzaniu niektórych produktów. W latach 50-tych wyrażenie „Do it yourself” było już powszechnie używane wśród ludzi podejmujących się prac rzemieślniczych i budowlanych. Termin ten był także kojarzony w społeczności zine i w punk rockowych zespołach muzycznych, które wydawały swoje utwory bez wytwórni i organizowały koncerty bez sponsorów. Współcześnie nazwa DIY stosowana jest także jako nazwa sklepów ze specjalnymi narzędziami i przyborami dla majsterkowiczów, a kiedy w latach 90-tych pojawił się internet powstało wiele blogów, w których ludzie pokazywali jak wykonać krok po kroku samodzielnie niektóre przedmioty. Po pojawieniu się portali społecznościowych typu YouTube czy Pinterest można powiedzieć, że nastąpił renesans w trendzie DIY na całym świecie.

W dzisiejszych wczasach co prawda wszystkie potrzebne rzeczy można nabyć w sklepach i to w bardzo atrakcyjnych cenach, ale własnoręcznie wykonane dzieło daje dużą satysfakcję. Aby odejść od powszechnego konsumpcjonizmu i nie wyrzucać różnych rzeczy można stworzyć z nich coś nowego i jeszcze czerpać z tego radość i dumę.

Idea DIY

DIY obecnie zdecydowanie bardziej popularne jest wśród kobiet, które lubią wszelkie robótki ręczne. Mężczyźni natomiast wolą majsterkowanie w domu i samodzielne naprawianie samochodów. Ręcznie można wykonać wiele rzeczy, a mogą to być: ramki na zdjęcia, bukiety kwiatów, domki i meble dla lalek, skrzynki na biżuterię, ubrania, dekoracje, kosmetyki. Dzisiaj można znaleźć inspirację w telewizji i internecie na niemal wszystko co tylko zapragniemy, a oprócz samego pomysłu mamy też instrukcję krok po kroku jak dany przedmiot wykonać.

Na rynku pojawiło się też wiele książek i czasopism na ten temat. Dla części osób może wydawać się to stratą czasu, ale przeważająca część ludzi lubi stwarzać coś osobistego. Dzięki temu można uwolnić swoją kreatywność, wzmocnić swoją samoocenę, a samo wykonywanie sprawia im po prostu przyjemność.

Idea DIY popularna jest także wśród osób, które żyją w duchu zero waste. Wiele rzeczy można przetworzyć w coś innego, czy to stare meble, ubrania, albo pojemniki po produktach spożywczych. Stare przedmioty można też odnowić i pięknie ozdobić, aby ponownie można było je używać, a my mamy satysfakcję z zaoszczędzonych pieniędzy i czujemy się jak prawdziwi artyści. Niektóre osoby dzięki temu znalazły sobie dodatkowe źródło dochodu. Ich dzieła są oryginalne, dlatego są tak chętnie kupowane.

Jak widać DIY może nam pomóc zorganizować sobie czas, a dla osób przesyconych konsumpcjonizmem, informacjami i technologią może przynieść intelektualny odpoczynek. Ważne jest jednak, aby zacząć od najprostszych rzeczy, a poprzeczkę podnosić sobie stopniowo, żeby się do tego nie zrazić.

Więcej informacji

Jeżeli zajmujesz się DIY, sprawdź przedmioty dostępne w asortymencie Dekolo: kule styropianowe, wstążki i wiele innych.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.