8 maja, 2021

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Czym są buty robocze?

4 min read

Najprościej ujmując temat buty robocze to takie, które wykorzystywane są w pracy. Jednak zagłębiając się w ten temat można zauważyć, że istnieje wiele kwestii, które należy wytłumaczyć, by w pełni odpowiedzieć na pytanie czym są buty robocze.

Obuwie ochronne

Głównym zadaniem butów roboczych jest ochrona użytkującego je człowieka. Obuwie ochronne służy niwelowaniu szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu. Takie obuwie musi spełniać ściśle określone normy, a także na niektórych stanowiskach pracy są bezwzględnie wymagane. Buty robocze często jednak pełni formę obuwia zamiennego, którego używa się podczas wykonywania pracy, a które ma zapewnić wygodę użytkownikowi. Obuwie specjalistyczne, które jest wymagane na danym stanowisku pracy ma obowiązek zapewnić pracodawca. W przypadku, gdzie nie jest ono wymagane, a buty robocze wybiera sobie pracownik i kupuje je dla własnego komfortu pracy, to właśnie pracownik we własnym zakresie wybiera i płaci za dany rodzaj obuwia.

Podział obuwia roboczego

Jeśli bierzemy pod uwagę buty robocze, trzeba wymienić trzy rodzaje takiego obuwia:

obuwie bezpieczne, obuwie ochronne i obuwie zawodowe. Obuwie bezpieczne i ochronne zabezpieczają palce stóp za pomocą wzmocnionych podnosków. Natomiast obuwie zawodowe przeznaczone są do codziennego użytkowania, nie posiadając specjalistycznej ochrony palców stopy.

Biorąc pod uwagę rodzaj czynników szkodliwych i niebezpiecznych, obuwie robocze dzieli się na:

 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami mechanicznymi
 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami biologicznymi
 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami chemicznymi
 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami termicznymi
 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi
 • obuwie zabezpieczające przed porażeniem prądem elektrycznym
 • obuwie antystatyczne

Innym podziałem, jakie posiadają buty robocze jest podział ze względu na typ konstrukcji buta:

 • typ A – obuwie z niską cholewką
 • typ B – trzewiki
 • typ C – buty sięgające połowy łydki
 • typ D – buty sięgające kolan
 • typ E – buty sięgające powyżej kolan

Gdzie kupić buty robocze?

W momencie, gdy chcemy wyposażyć się w buty robocze, konieczny jest wybór odpowiedniego sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży takiego obuwia ochronnego, np. https://voltabut.com.pl. Taki sklep to gwarancja zakupu obuwia spełniającego normy i wykonania z materiałów najwyższej jakości. Dobry sklep z obuwiem roboczym powinien posiadać szeroki wybór zarówno butów ochronnych, jak i butów zawodowych. Mnogość kolorów i wzorów z pewnością przyczynią się do dużego zainteresowania, ponieważ każdy chcący zakupić takie obuwie znajdzie coś dla siebie.

Jak dobrać odpowiednie buty robocze?

Trzeba pamiętać, że w butach roboczych spędzamy wiele godzin w ciągu tygodnia. Ważne jest, by wybrać odpowiednie buty robocze, aby nasz komfort pracy był jak największy. Wygodne obuwie ochronne to przede wszystkim ochrona stopy przed uszkodzeniami, a więc dbałość o zdrowie i życie, ale także odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb, jest dbałością o wygodę podczas wykonywania pracy, a więc pozytywnie wpływające na efektywność pracy.

Wybierając buty robocze należy kierować się tym, gdzie będą one używane, w jakich warunkach i przez ile godzin. Ogólnie można założyć, że pracując na zewnątrz, najczęstszym wyborem będą trzewiki, natomiast pracując wewnątrz budynków, najczęstszym wyborem będą półbuty. W przypadku warunków pracy, przy wyborze obuwia ochronnego należy wziąć pod uwagę czynniki mogące zagrażać naszemu zdrowiu. Chcąc chronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, należy wybrać takie obuwie specjalistyczne, wykonane z takich materiałów, które ochronią nas przed tymi szkodliwymi warunkami.

Bardzo dobrym wyborem jest wybrać takie buty robocze, które posiadają podwójną podeszwę. Pierwsza, zewnętrzna, jest twarda i wytrzymała, odporna na ścieranie i uszkodzenia, natomiast druga, wewnętrzna, mająca bezpośredni kontakt z naszą stopą jest miękka i wygodna.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.