Narzędzia dla programisty – kurs gita dla początkujących
4 min readGit to system kontroli, który pomaga nam w pracy nad oprogramowaniem. Potrzebują go tak samo osoby początkujące jak i te bardziej zaawansowane, ponieważ jest on intuicyjny i przyjemnie ułatwia pracę. Dodatkowo świetnie sprawdza się do pracy w zespole i pozwala na dzielenie się swoim kodem z całym światem, na czym można wiele zyskać, a przede wszystkim bardzo dużo się nauczyć. Aby nauka programowania była łatwiejsza a narzędzia dla programisty trochę bardziej przystępne, warto jest wybrać się w tym celu na kurs gita i dowiedzieć się więcej. Ogromnym plusem znajomości gita jest to, że pracodawcy bardzo chwalą sobie praktyczną umiejętność obcowania w tym systemie kontroli.
Czym jest system kontroli wersji?
Git jest oprogramowaniem, które bardzo ułatwia życie programistom, a przede wszystkim służy ono do śledzenia zmian w plikach. Dodatkowo daje ono możliwość przywoływania dowolnej poprzedniej wersji pliku, a także łączy modyfikacje w kodzie dokonanym przez różnych programistów w innym od siebie czasie. Graficy oraz projektanci WWW chcąc zachować każdą wersję pliku graficznego lub układ witryny WWW, używają do tego systemu kontroli wersji. Jest on przydatny, ponieważ możemy przywrócić pliki do pierwotnej lub chociaż poprzedniej jego wersji, odtworzyć cały stan projektu, porównać zmiany jakie wprowadzamy i zweryfikować kto jako ostatni modyfikował część projektu, która powodowała problem, a także pozwala sprawdzić dokładnie kiedy i kto wprowadzał zmiany. Dodatkowo używanie systemu kontroli wersji ułatwia nauka programowania, ponieważ nawet jeśli utracisz jakieś dane lub popełnisz błąd łatwo będzie je odzyskać.
Git obecnie jest chyba najpopularniejszym, ponieważ dzięki swojej intuicyjności jest prosty do nauczenia się i można znaleźć coraz większą ilość kurs programowania. Duża ilość kursów odbywa się online poprzez różnego rodzaju tutoriale, a także szkoleniowe wideo, co ułatwia nam sprawę ponieważ nie musimy ruszać się z domu. Kursy bardzo często są interaktywne i prowadzą nas krok po kroku przedstawiając nam jak działają wszystkie funkcje i możliwości.
Interesuję Cię nauka programowania? Chcesz wiedzieć jakie narzędzia dla programisty są cenne w CV? Zobacz ten kurs programowania: kursgita.pl.
Jakie są typy systemu kontroli wersji?
System kontroli wersji można podzielić na różne typy. Wiele osób preferuję metodę kontroli wersji polegającą na kopiowaniu plików do innego katalogu. Jest to bardzo prosty sposób, ale jest on bardzo podatny na błędy, ponieważ zbyt szybko możemy zapomnieć w jakim co jest katalogu i przez przypadek zmodyfikować błędy innego pliku lub skopiować nie te dane na których nam zależy. By poradzić sobie z tego typu problemami istnieje coś takiego jak lokalne systemy kontroli wersji, które składają się z prostej bazy danych w której przechowuje sie wszystkie zmiany dokonane w śledzonych plikach.
Jednym z poważniejszych problemów jaki pojawia się podczas programowania jest potrzeba współpracy w rozwoju projektów z odrębnych systemów. By nie sprawiało to trudności powstały scentralizowane systemy kontroli. Takie systemy składają się z jednego serwera, który zawiera wszystkie pliki poddane kontroli wersji, a także klientów którzy mogą się z nimi łączyć i uzyskać dostęp do najnowszych wersji plików. Tego typu schemat posiada mnóstwo zalet, ponieważ każdy może zobaczyć co inni uczestnicy projektu robią w projekcie. Osoby, które są administratorami mają dokładną kontrolę nad uprawnieniami poszczególnych użytkowników.
Dodatkowo istnieje coś takiego jak rozproszony system kontroli wersji. W takich systemach klienci nie dostają nie posiadają dostępu tylko i wyłącznie do najnowszych wersji plików, ale mogą w pełni skopiować całe repozytorium. Kiedy jeden z takich systemów ulegnie awarii, repozytorium każdego z klientów może zostać po prostu skopiowane na ten serwer w celu przywrócenia go do pracy.