16 czerwca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jak dobrać tarczę do szlifowania w zależności od materiału który będziemy obrabiać?

2 min read

Ściernice i inne ścierne materiały ścierne mają dwa główne składniki ziarno ścierne, które wykonuje właściwe cięcie, oraz spoiwo, które utrzymuje ziarna razem i podtrzymuje je podczas cięcia.

Udział procentowy ziarnistości i spoiwa oraz ich rozstawienie w kole determinuje jego budowę. Konkretny materiał ścierny używany w tarczy jest wybierany na podstawie sposobu, w jaki będzie on oddziaływał z materiałem obrabianym. Idealny materiał ścierny zachowuje ostrość przy minimalnym tępieniu końcówki. Kiedy zaczyna się tępienie, materiał ścierny pęka, tworząc nowe punkty cięcia. Każdy rodzaj ścierniwa jest wyjątkowy i posiada odmienne właściwości w zakresie twardości, wytrzymałości, odporności na pękanie i udarności. Tlenek glinu jest najczęściej stosowanym materiałem ściernym, zwykle jest to materiał ścierny wybrany do szlifowania stali węglowej, stali stopowej, żeliwa, kutego żelaza. Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów ściernych z tlenku glinu, a każdy z nich jest specjalnie wytwarzany i mieszany do określonych rodzajów prac szlifierskich. Każdy rodzaj ścierniwa ma swoje własne oznaczenie zwykle jest to kombinacja litery i cyfry. Te oznaczenia różnią się w zależności od producenta. Korund cyrkonowy to kolejna rodzina materiałów ściernych, z których każdy składa się z innego procentu tlenku glinu i tlenku cyrkonu.

Połączenie daje w wyniku mocne, trwałe ścierniwo, które dobrze sprawdza się w zastosowaniach zgrubnego szlifowania, takich jak operacje przecinania, na szerokiej gamie stali i stopów stali.

Podobnie jak w przypadku tlenku glinu, istnieje kilka różnych typów. Węglik krzemu jest ścierniwem używanym do szlifowania żeliwa szarego, schłodzonego żelaza, mosiądzu, miękkiego brązu i aluminium, a także kamienia, gumy i innych materiałów nieżelaznych. Ceramiczny tlenek glinu to najnowsze główne osiągnięcie w dziedzinie materiałów ściernych. Jest to ziarno o wysokiej czystości wyprodukowane w procesie spiekania specjalnego żelu. Rezultatem jest ścierniwo ze zdolnością do pękania z kontrolowaną szybkością na poziomie submikronowym, nieustannie tworząc tysiące nowych punktów cięcia. Tarcze można zakupić w wielu sklepach z narzędziami, czy też marketach budowlanych, jednak warto zwrócić uwagę na jakość i oznaczenia jakie posiadają tarcze do szlifowania – sklep Narzędzia Merkury oferuje wysokiej jakości tarcze w przystępnej cenie.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.