Czy wybielanie zębów może być szkodliwe?
3 min readZdrowe i białe zęby są wizytówką człowieka. W Stanach Zjednoczonych kult hollywoodzkiego uśmiechu jest tak wielki, że ludzie od najmłodszych lat gotowi są inwestować ogromne pieniądze w to, aby uśmiech zawsze prezentował się nienagannie. Oczywiście, moda ta w coraz większym stopniu udziela się również innym narodowościom. W końcu każdy chce swobodnie się uśmiechać, a uśmiechem tym zachwycać rozmówców. Kliniki dentystyczne, wychodząc naprzeciw trendom i potrzebom klientów, oferują zabiegi wybielające zęby. Plusem w tym wypadku niewątpliwie są bielsze zęby, ale czy wybielanie zębów może być szkodliwe?
Na czym polega wybielanie zębów?
Bardzo często błędnie mówi się o wybielaniu zębów w kontekście usuwania osadu lub kamienia, podczas gdy są to dwa różne zabiegi. Usuwanie nadmiaru kamienia z płytki lub osadu po barwnikach znajdujących się w jedzeniu rzeczywiście skutkuje tym, że zęby są nieco jaśniejsze. Nie dochodzi jednak wówczas do wybielania zębów, tylko do usunięcia warstwy osadu z powierzchni zębów za pomocą piaskowania lub skalingu. Jest to szybki, niezbyt skomplikowany, a przede wszystkim zupełnie bezinwazyjny dla organizmu zabieg. W przeciwieństwie do niego w przypadku wybielania zębów używane są środki chemiczne i to właśnie one rodzą wątpliwości dotyczące ewentualnych reperkusji w zakresie zdrowia. Produkty do wybielania zębów zawierają substancje, którymi najczęściej są nadtlenek karbamidu oraz nadtlenek mocznika, które są w stanie utlenić ciemne barwniki osiadłe na płytce zębów. Jeśli stężenie tych substancji jest niskie, preparat można kupić w drogerii i zastosować samodzielnie. Jeśli natomiast stężenie wynosi kilkadziesiąt procent, wybielanie zębów może zostać przeprowadzone wyłącznie w gabinecie dentystycznym.
Jak wybielanie zębów wpływa na kondycję organizmu i zębów?
Wpływ wspomnianych substancji chemicznych na zdrowie człowieka nadal pozostaje na etapie badań, jednak nie ulega wątpliwości, że powodują one uwalnianie wolnych rodników do jamy ustnej, a te z kolei mogą być rakotwórcze. Nie oznacza to jednak, że wybielanie zębów wiąże się ogromnym ryzykiem i tragicznymi skutkami, ponieważ w organizmie nieustannie trwają procesy antyoksydacyjne, które są w stanie sobie z tym radzić. Zupełnie inaczej prezentuje się kwestia zębów, a konkretnie szkliwa, które wskutek wybielania słabnie i mięknie. Warto również podkreślić, że jeśli w zębach znajdują się plomby amalgamatowe, to w wyniku wybielania może zacząć się z nich uwalniać toksyczna rtęć, a u niektórych wybielanie powoduje czasową nadwrażliwość zębów.
Czy warto wybielać zęby?
Wybielanie zębów nie jest szkodliwe dla zębów i organizmu, jeśli nie jest wykonywane zbyt często. Walory estetyczne w tej kwestii są bardzo ważne dla dobrego samopoczucia i samooceny, świadczą również o dbałości o wygląd czy zdrowie, jednak powinny być zapewniane przez eksperta. Dobry dentysta będzie potrafił ocenić, jak często zabieg może być wykonywany, aby nie zniszczyć szkliwa, a także jakie są ewentualne przeciwwskazania w tym zakresie.