13 lipca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Czy operacja przegrody nosowej jest bolesna? Ile trwa rekonwalescencja?

4 min read

Operacja przegrody nosowej wpływa w znaczący sposób na komfort codziennego funkcjonowania, pozwalając pozbyć się wielu uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości. Jak każda ingerencja chirurgiczna rodzi ona jednak wiele obaw i wątpliwości. Czy tego rodzaju zabieg jest bolesny i jak wygląda okres rekonwalescencji? W krótkim poradniku dla przyszłych pacjentów zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym objawia się krzywa przegroda nosowa?

Krzywa przegroda nosowa może objawiać się na wiele sposobów. Jednym z najczęstszych są bóle głowy i uciążliwe krwawienia z nosa. O innych symptomach defektu przeczytać możesz po przejściu na stronę „Krzywa przegroda nosowa – Zabieg”, gdzie wymieniono najważniejsze z nich. To przede wszystkim bezdech senny i uczucie nieustannie zatkanego nosa, nawracające infekcje zatok i gardła, zaburzenia słuchu, a nawet trudności z rozpoznawaniem zapachów. 

Wszystko to rzutuje w istotny sposób na jakość codziennego funkcjonowania, prowadząc do ciągłego zmęczenia i senności, obniżających wydajność pracy i wpływających na nasze samopoczucie. 

Czy operacja krzywej przegrody nosowej boli?

Krzywą przegrodę nosową leczy się operacyjnie. Septoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, co eliminuje ewentualny dyskomfort i dolegliwości bólowe. Jeśli chcesz wiedzieć, ile trzeba zapłacić za taką usługę, sprawdź na proponowanej stronie, jaka jest cena operacji nosa i jak się do niej przygotować. 

Niezwykle istotny będzie również wybór odpowiedniej kliniki medycyny estetycznej, gwarantującej wysoką jakość świadczeń i profesjonalną opiekę nad pacjentem. W Gdyni, przy ul. Stefana Batorego 7/35, działa klinika Derm Estetyka, ciesząca się uznaniem tych, którzy mieli już okazję skorzystać z jej usług. Wszystkie osoby, zainteresowane operacją krzywej przegrody nosowej, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 500 430 484 w celu otrzymania szczegółowych informacji lub umówienia się na specjalistyczną konsultację z kwalifikacją do zabiegu. 

Obawy pooperacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Wiesz już, że operacja prostowania krzywej przegrody nosowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a więc jest zupełnie bezbolesna. Warto podkreślić jednak, że taka ingerencja chirurgiczna leży u podłoża kilku istotnych dolegliwości. Na liście znajdują się przede wszystkim:

  • ból, pojawiający się po ustąpieniu znieczulenia,
  • obrzęk i zasinienie operowanych okolic,
  • uczucie zatkania nosa i uszu,
  • nadmierne przesuszenie śluzówki nosa.

Takie objawy nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Najczęściej ustępują one samoistnie w ciągu kilku do kilkunastu dni po operacji.

Jak wygląda rekonwalescencja po septoplastyce?

To, ile trwa okres rekonwalescencji po operacji przegrody nosowej, uzależnione jest od stopnia zaawansowania zabiegu i ewentualnych powikłań. Z reguły zamyka się on w 3 tygodniach, w trakcie których sukcesywnie ustępują kolejne dolegliwości, a nos wraca do naturalnego wyglądu. 

W tym czasie jednak warto zastosować się w pełni do zaleceń lekarza. Pozwoli to nie tylko usprawnić rekonwalescencję, ale również uchroni pacjenta przed skutkami ubocznymi ingerencji chirurgicznej. Wśród najczęstszych zaleceń pooperacyjnych wymienia się przede wszystkim:

  • odpoczynek w pozycji leżącej i spanie na wznak z uniesioną głową,
  • unikanie przegrzania (m.in. gorących kąpieli, sauny, solarium czy ekspozycji na promienie słoneczne),
  • ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej,
  • unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów,
  • rezygnację z lotów samolotem i nurkowania.

Ile trwa rekonwalescencja po operacji krzywej przegrody nosowej?

Jak już zostało wspomniane, okres rekonwalescencji zamyka się na ogół w 3 tygodniach, choć pełne zagojenie przegrody nosowej dokonuje się dopiero po upływie 5-6 tygodni. Po tym czasie może następować stopniowy powrót do pełnej aktywności. W każdym przypadku warto jednak skonsultować go z lekarzem prowadzącym, który oceni stan operowanych okolic, minimalizując tym samym potencjalne ryzyko wystąpienia problemów. 

Jakie powikłania mogą wystąpić po septoplastyce?

Korekta przegrody nosowej uznawana jest za zabieg stosunkowo bezpieczny, a ryzyko wystąpienia groźnych powikłań jest w tym przypadku minimalne. Pacjenci najczęściej borykają się z niewielkimi komplikacjami jak wtórne krwawienie z nosa, krwiaki czy ropień przegrody. Nieco rzadziej pojawia się natomiast osłabienie węchu i infekcje, mogące wystąpić w każdym etapie ingerencji lub po jej zakończeniu. 

Każde niepokojące sygnały należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem prowadzącym, zwłaszcza gdy towarzyszy im gorączka lub krwawienie.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.