Ciążą i rak
2 min readSłowo „nowotwór” zawsze paraliżuje. Nie jest ważne, czy słyszy je pacjent, czy jego bliscy. W pierwszym momencie, wiadomość o chorobie spada na chorego, jak grom z jasnego nieba.
Nikt nie jest na to przygotowany. Na szczęście, onkologia w Polsce zaliczana jest do czołówki, jeśli chodzi o specjalistów w tej dziedzinie. Oddziały są doskonale wyposażone, a personel bardzo doświadczony. Lekarze onkolodzy, to wybitni specjaliści, którzy walczą o życie każdego pacjenta, nawet kiedy chory nie ma siły, by dalej żyć.
Leczenie nowotworów
Powodzenie w leczeniu schorzeń nowotworowych – jak mówią specjaliści – zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jak wcześnie wykryto u pacjenta zmiany onkologiczne. Im wcześniej, tym szanse na wyleczenie są większe. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i okresowe badania kontrolne. Nie wszystkie choroby dają zewnętrzne objawy. Czasami pacjenci czuja się bardzo dobrze. Nagle zaczynają chorować, a szczegółowe badania potwierdzają istnienie raka. Wystarczyło zrobić badania cytologiczne, 2 lata wcześniej. Wystarczyło przyjść do onkologa zaraz po tym, kiedy wyczułaś zgrubienie na piersi. Profilaktyka to podstawa, to szansa na uratowanie życia – mówią onkolodzy.
Rokowania w leczeniu
Zdarzają się sytuacje, jeszcze bardziej dramatyczne. Kiedy kobieta, która jest w ciąży, dowiaduje się, że jest chora na nowotwór. Onkolodzy do każdej kobiety podchodzą indywidualnie. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że taka ciąża skazana jest na niepowodzenie. Wszystko zależy od rodzaju zmian onkologicznych, od stopnia zaawansowania ciąży i od rokowań lekarzy. To oni muszą poinformować pacjentkę, o wszystkich za i przeciw. Dzisiejsza onkologia, radzi sobie z takimi przypadkami. Lekarze ratują zarówno matkę, jak i dziecko. Można poczytać więcej o sposobach leczenia na stronie http://badania-zdrowie.pl. Niestety, nie zawsze tak jest. W takich sytuacjach, ginekolog prowadzący ciążę, powinien ściśle współpracować z onkologiem, aby wspólnie z pacjentką podejmować ważne decyzje.