3 grudnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Z jakiej próby złota wykonuje się obrączki ślubne?

4 min read

Obrączki od wieków są uznawane za symbol miłości i jedności. Dlatego stojąc przed ich wyborem, warto zwrócić szczególną uwagę na ich wykonanie, aby służyły nam jak najdłużej. Głównym wskaźnikiem decydującym o trwałości obrączek jest próba złota. Czym jest próba złota? Co warto o niej wiedzieć?

Czym są próby złota?

Próbę złota wyraża się w tysięcznych lub karatach i jest to ilość kruszcu, jaka znajduje się w 1000 g złota. Oznacza to, że czyste złoto ma próbę 1000 (24 karat) i jest jedynym metalem występującym w danym stopie. Kiedy próba złota maleje, to rośnie zawartość innych metali. Przykładowo, jeśli złoto posiada próbę 750, to oznacza, że w takim złocie inne metale stanowią 250 części. Do innych metali zaliczamy m.in. miedź oraz srebro.

Jak próba złota przekłada się na aspekty wizualne i użytkowe obrączek?

Decydując się na zakup obrączek, warto zwrócić szczególną uwagę na oznaczenie prób złota określające zawartość czystego złota w stopie. To właśnie od wysokości próby złota będzie uzależniona cena obrączek oraz ich funkcjonalność. Najczęściej wybierane próby to 750, 585 oraz 333.

Próba złota 750 (18 karatów)

Próba złota 750 cechuje się największą zawartością złota. Wykonane z niej obrączki są dużo cięższe i droższe niż obrączki zrobione z niższej próby. Wyróżnia je intensywnie żółta barwa oraz to, że są nieco miększe niż pozostałe modele. Ogromną zaletą biżuterii wykonanej tej próby jest fakt, że dzięki wysokiej zawartości wyróżnia je wyjątkowa trwałość. Co więcej, nie są podatne na działanie warunków atmosferycznych. W tym przypadku szansa na zmianę koloru wraz z upływem czasu jest zerowa. Obrączki stworzone z tej próby, produkuje się tylko i wyłącznie w kolorze żółtym.

Próba złota 585 (14 karatów)

Próba 585 jest najczęściej wykorzystywana do produkcji obrączek. Dzięki zachowaniu niemal identycznych proporcji złota i domieszek metalu biżuteria staje się niezwykle twarda oraz odporna na zarysowania, a kolor złota staje się zdecydowanie bardziej złagodzony. Złoto wykonane z tej próby nie zmienia barwy oraz nie ulega wpływom warunków atmosferycznych i otoczenia, także prawdopodobieństwo ciemnienia biżuterii jest znikome. W tej próbie można otrzymać barwę żółtą, czerwoną oraz białą. Dużym plusem jest to, że ta próba złota jest dla naszego organizmu obojętna, a więc nie powinny wystąpić żadne reakcje alergiczne.

Próba złota 333 (8 karatów)

Jest to próba o najniższej zawartości złota. Oznacza to, że przeważają w niej takie metale jak miedź, srebro lub inne składniki używane przez producenta. Obrączki wykonane z tej próby są dużo lżejsze, jednak mimo to, w dalszym ciągu są tak samo twarde. Minusem jest fakt, że kolor biżuterii ciemnieje nieco szybciej. Takie obrączki trzeba dużo częściej poddawać odświeżeniu. Zazwyczaj producenci tworzą z tej próby obrączki w kolorze żółtym.

Którą próbę złota wybrać?

W poszukiwaniu idealnych obrączek ślubnych, zapraszamy Państwa na stronę: https://lodzinscy.eu/6-obraczki, gdzie znaleźć można pierścionki wykonane z różnego kruszcu. Wybierając próbę złota, tak naprawdę, wszystko zależy od upodobań oraz od budżetu przeznaczonego na wybór obrączek. Jeśli jednak mielibyśmy wziąć pod uwagę, takie aspekty jak podatność danego materiału na zniszczenia, tempo zmiany koloru, czy nawet cenę, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się próba 585. Obrączki wykonane z tej próby, mają idealnie wyważoną ilość dodatkowych metali w stosunku do złota. Pozwala to zachować wszystkie ważne aspekty wizualne oraz przede wszystkim jakość wykonania. Biżuteria o wyższej próbie będzie bardziej podatna na zarysowania i odkształcenia, natomiast biżuteria wykonana z niższej próby jest dużo bardziej podatna na ciemnienie.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.