16 czerwca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Porady medyczne online — jak korzystać?

3 min read

Choć medyczne porady online nie są nowością, w ostatnich miesiącach, ze względu na utrudniony dostęp do przychodni, są chętniej wybierane przez pacjentów. Na czym polegają, jak się zapisać i jak przebiega e-wizyta u lekarza?

Jak przebiegają porady medyczne online?

Porady medyczne online to konsultacje z lekarzem przez internet lub, jeśli nie masz takiej technicznej możliwości, również telefoniczne. Aby się na nie zapisać, należy zarezerwować wizytę na stronie wybranej przychodni lub za pośrednictwem serwisu internetowego skupiającego wokół siebie bazę lekarzy różnych specjalizacji.

Wybierając termin, określasz też godzinę oraz formę spotkania (wideorozmowa, telefon, chat). Aby potwierdzić rezerwację, należy od razu zapłacić za wizytę. Gdy nadejdzie termin konsultacji, to w zależności od sposobu przebiegu wizyty, lekarz do ciebie zadzwoni lub na twojego maila zostanie wysłany link prowadzący do wideorozmowy.

Porady medyczne online wyjaśnia też porady-online.pl, zajrzyj tam, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Tutaj chcemy jeszcze tylko zauważyć, że takie porady medyczne się rozpowszechniły, odkąd wprowadzono możliwość wystawiania e-recept.

Jak przygotować się do e-konsultacji z lekarzem?

Aby lekarz mógł udzielić jak najlepszej porady medycznej przez internet, do takiego spotkania warto się przygotować. Jak? Z kwestii praktycznych, należy mieć pod ręką dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a także sprawdzić wcześniej poprawność i szybkość działania internetu. Jeśli nie mieszkasz sam, upewnij się, że nikt nie będzie ci przeszkadzać, rozpraszać w trakcie rozmowy.

Dobrze jest wcześniej spisać, jakie objawy cię zaniepokoiły w ostatnim czasie oraz jakie choroby z przeszłości mogą mieć wpływ na twój obecny stan. Oprócz tego należy uwzględnić nazwy wszystkich zażywanych leków. Po co to zapisywać? Aby nie zapomnieć o niczym podczas wizyty. Dzięki temu będzie ona przebiegać sprawniej, a lekarz otrzyma komplet danych umożliwiających wystawienie diagnozy.

Porady medyczne przez internet – zalety i wady

Porady medyczne przez internet w wielu przypadkach są o wiele wygodniejszym rozwiązaniem niż osobista wizyta w przychodni. Jest tak szczególnie wtedy, gdy konsultacja ma jedynie na celu wypisanie recepty bądź analizę wyników badań. To udogodnienie dla osób, które posiadają ograniczoną sprawność ruchową, bądź mieszkają w małych miejscowościach i dojazd do lekarza-specjalisty byłby zbyt dużym obciążeniem. Ponadto wielu lekarzy umożliwia przeprowadzenie konsultacji przez cały dzień, a także w nocy, jeśli więc pracujesz w niestandardowych godzinach lub jesteś zabiegany, to może być jedyny sposób, aby móc porozmawiać o własnym zdrowiu.

A czy są jakieś wady? Jeśli wizyta wymaga osobistego przeprowadzenia badania w celu postawienia diagnozy, porady medyczne online nie będą skuteczne. Dla starszych ludzi barierą może być także konieczność skorzystania z komputera, choć w ich wypadku zawsze można poprosić o poradę telefoniczną. I tak naprawdę to, czy warto umówić się na e-konsultację zależy głównie od tego, jaki jest cel spotkania.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.