Dodatkowe zaopatrzenie dla wojska
3 min readProwadzenie działań wojennych w okresie XVIII czy XIX wieku znacznie różniło się od obecnie prowadzonych działań, używano oczywiście innej broni, innej taktyki jak również wówczas można było spotkać w otoczeniu wojska markietanki.
Były te kobiety które dostarczały różnego rodzaju dobra żołnierzom którzy walczyli, którzy nie zawsze mieli czas aby przykładowo zrobić zakupy. Oczywiście często dostarczały one alkohol, jedzenie którego nie zawsze starczało, dbały o to żeby zapewnić żołnierzom różnego rodzaju towary również trudno dostępne.
Jaką rolę pełniły markietanki?
Oczywiście markietanki działały także na terenie polski, w powstaniu listopadowym, podczas różnych działań wojennych, XIX wieku przykładowo konfliktu Francji z Rosją wówczas można było je spotkać przy wojsku księstwa warszawskiego. Oczywiście były to handlarki które często towarzyszyły wojsku, często mieszkały w pobliżu obozów wojskowych, dodatkowo także zajmowały się zszywaniem mundurów, przyszywaniem guzików czy też się pielęgnowaniem rannych. Oczywiście żołnierze często nabywali od nich alkohol, żywność a także tytoń, pełniły one rolę obecnej kantyny. Często były to żony żołnierzy którzy byli żołnierzami zawodowymi, dlatego też często całe rodziny podążały za mężczyzną który brał udział w działaniach wojennych.
Brały niekiedy udział w samych działaniach wojennych, donosiły przykładowo wodę czy też amunicję żołnierzom, niekiedy także działały jako pierwsze sanitariuszki znosząc rannych z pola walki. Oczywiście z czasem pojawiły się także przepisy wojskowe które określały ile kobiet może podążać za oddziałem wojska, dodatkowo w XIX wieku w niektórych armiach określono ich ubiór. Miały one niektóre przywileje przykładowo mogły korzystać z wojskowej opieki medycznej. Niekiedy także otrzymywały one niewielką pensje, w przypadku armii francuskiej było tam bardzo powszechne zjawisko.
W XIX wieku towarzyszyły żołnierzom różnych wojsk w całej europie, z pewnością pomagały w zaopatrzeniu, jak wiadomo wówczas logistyka była utrudniona, drogi były w złym stanie, często kobiety donosiły zaopatrzenie więc z okolicznych wiosek, miast przy okazji na tym zarabiając. Więcej na temat dzielnych markietanek można przeczytać na stronie https://www.phama.co/markietanka-znaczenie-synonim/.