Disulfiram – czym jest wszywka alkoholowa?
3 min read
Z problemem alkoholizmu boryka się coraz więcej osób. Taki stan rzeczy uwarunkowany jest w znacznej mierze współczesną rzeczywistością, której nieodłącznym elementem stała się rosnąca presja zawodowa, leżąca u podłoża silnego stresu, z którym nie wszyscy potrafią sobie poradzić. Także szeroki dostęp do różnego rodzaju produktów alkoholowych nie ułatwia walki z nałogiem. Realne wparcie w tym zakresie stanowi z kolei Disulfiram. Czym jest i jak działa tzw. wszywka alkoholowa? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest wszywka alkoholowa?
Pod nazwą wszywka alkoholowa kryje się jałowa tabletka. To właśnie ona implantowana jest pod skórę osoby, podejmującej walkę z nałogiem, by wesprzeć ją w trudnym procesie powrotu na drogę trzeźwości. Takie rozwiązanie to jedna z najskuteczniejszych metod wsparcia w leczeniu alkoholizmu. Nic dziwnego, że stosuje ją coraz więcej ośrodków, niosących pomoc osobom uzależnionym. O jednym z nich przeczytasz więcej pod adresem https://www.helpmewithalcohol.eu/pl, gdzie znajdziesz propozycję dla mieszkańców miasta Dublin i jego okolic. Tutaj, w profesjonalnej, a zarazem dyskretnej atmosferze, przejdziesz zabieg implantacji Disulfiramu, połączony z konsultacją lekarską. To pierwszy krok na drodze do lepszego życia, na który decyduje się coraz więcej osób, chcących na stałe pożegnać się z wyniszczającym ich nałogiem.
Na jakich zasadach działa Disufliram?
Działanie wszywki alkoholowej bazuje na jej substancji czynnej. Disulfiram, bo właśnie o nim mowa, ma za zadanie blokowanie procesu rozkładu alkoholu. Po jego spożyciu w organizmie osoby uzależnionej zaczyna więc gromadzić się szkodliwa substancja, znana szerzej pod nazwą aldehydu octowego. To z kolei powoduje pojawienie się niezwykle uciążliwych objawów zatrucia. Na ich liście znaleźć można przede wszystkim:
- silne nudności i wymioty,
- ból głowy,
- kołatanie serca,
- nadmierną potliwość,
- zaczerwienienie twarzy.
Co ważne, wymienione objawy charakteryzują się bardzo dużym nasileniem. To właśnie z tego względu osoby, które zdecydowały się wszywkę alkoholową, zachowują wstrzemięźliwość, unikając tym samym niezwykle intensywnych dolegliwości.
Czy Disulfiram to skuteczna metoda walki z nałogiem?
Disulfiram stanowi potężna pomoc w walce z nałogiem. Taka terapia awersyjna pozwala zachować wstrzemięźliwość w obawie przed przykrymi konsekwencjami spożycia nawet niskoprocentowego trunku. Musisz wiedzieć jednak, że sama implantacja wszywki alkoholowej nie wyleczy nikogo z alkoholizmu. Disulfiram stanowi jednak bardzo solidne wsparcie, zwłaszcza w początkowym okresie, kiedy nasilają się objawy tzw. głodu alkoholowego. Daje on również osobie uzależnionej wystarczająco dużą ilość czasu, by ta mogła wypracować skuteczne sposoby walki z nałogiem. Mowa tutaj przede wszystkim o dotarciu do źródeł problemu i wykształceniu mechanizmów, które pozwolą poradzić sobie z nim, bez konieczności sięgania po środki odurzające. W tym z kolei pomaga psychoterapia, która powinna stanowić uzupełnienie leczenia Disulfiramem.
Dlaczego warto zdecydować się na wszywkę alkoholową?
Wszywka alkoholowa to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy posiadają silną motywację do walki z uzależnieniem. Wśród jej największych atutów wymienia się m.in.:
- dyskrecję, dzięki której nie trzeba rezygnować z wykonywania obowiązków zawodowych,
- długotrwały efekt, u podstaw którego leży stopniowe uwalnianie się substancji czynnej do organizmu, co może trwać nawet do 12 miesięcy.
Tym samym Disulfiram staje się pierwszym, niezwykle istotnym krokiem na drodze walki z nałogiem, który warto podjąć, by zmienić swoją codzienność i odzyskać panowanie nad własnym życiem.