Dieta bezglutenowa – moda czy sposób na zdrowie?
3 min readWykluczenie z diety produktów zawierających gluten stało się sposobem na odchudzanie. Często słyszy się, że gluten jest szkodliwy, należy go ograniczyć, a najlepiej w ogóle przestać jeść pszenne makarony i pieczywo. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy brak glutenu zawsze będzie dobrym rozwiązaniem?
Czym tak naprawdę jest gluten? To białko, mieszanka gluteiny i gliadyny, obecne w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień oraz orkisz. W ostatnich latach, głównie w wyniku kampanii prowadzonych przez celebrytów i sportowców, gluten zyskał miano prozapalnego, a co za tym idzie odpowiedzialnego za różnorodne choroby. Bardzo łatwo znaleźć w internecie artykuły o zdrowym trybie życia, w których cytuje się osoby będące na diecie bezglutenowej i podkreślające jak bardzo – oczywiście na plus – zmieniło się ich samopoczucie po rezygnacji z glutenu albo ile udało im się schudnąć. W rzeczywistości stosowanie diet eliminacyjnych bez wskazań medycznych nie jest korzystne dla organizmu.
Dużo artykułów o tematyce zdrowotnej znajdziesz pod tym adresem: https://polmed.pl/zdrowie/
Bezglutenowe równa się lepsze?
Coraz częściej na półkach sklepowych można znaleźć mąki, kasze, makarony, przetwory mięsne i nabiał z przekreślonym kłosem, którym oznaczane są certyfikowane produkty bezglutenowe. Nikogo nie dziwią już osobne regały z napisem „bez glutenu”. Ale czy bezglutenowe równa się lepsze i zdrowsze? Niestety niekoniecznie. Kierując się modą, można ulec mylnemu przekonaniu, że wszystko co pozbawione tego białka, będzie jednocześnie korzystniejsze dla organizmu. Owszem, jeżeli spożywa się przede wszystkim nieprzetworzone produkty naturalnie bezglutenowe takie jak owoce, warzywa, w tym warzywa strączkowe, ryż, kukurydzę, grykę, tapiokę, amarantus, mięso i ryby, taka dieta rzeczywiście będzie zdrowa. Ale uwaga, nie zdrowsza niż dieta oparta na tych samych produktach z dodatkowymi zawierającymi gluten. Gorzej, gdy sięga się po wysokoprzetworzone przekąski, pieczywo czy gotowe dania oznaczone jako bezglutenowe. Te najczęściej zawierają różnorodne niepotrzebne dodatki, które na pewno nie ułatwią odchudzania i nie poprawią zdrowia.
Zdrowie bez glutenu – celiakia
Ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej konieczne jest tak naprawdę wyłącznie w przypadku celiakii, nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten oraz alergii na pszenicę, o czym wspomniane wcześniej artykuły o zdrowiu często nie mówią. Celiakia to choroba autoimmunologiczna, w której spożywanie glutenu wpływa na uszkodzenie kosmków jelitowych, co skutkuje zaburzeniami wchłaniania, niedokrwistością i problemami żołądkowo-jelitowymi. Objawami celiakii są: biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, utrata masy ciała, depresja, zaś u dzieci dodatkowo zaburzenia rozwoju i wzrostu.
Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć celiakię, umów się do specjalisty!
Zdiagnozować celiakię da się wyłącznie po konsultacji lekarskiej i przeprowadzeniu specjalistycznych badań, m.in. z krwi – poziom przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej, endomysium mięśni gładkich oraz deaminowanemu peptydowi gliadyny, a następnie gastroskopii lub kolonoskopii. Przed diagnostyką nie należy samodzielnie wykluczać glutenu z diety, żeby nie zafałszować wyników.