28 czerwca, 2022

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Czym są harmoniczne formacje cenowe?

3 min read

Bogaty zbiór narzędzi analizy technicznej zawiera w sobie nie tylko wskaźniki pokazujące, jak cena reagowała w przyszłości, ale także te, które w pewnym sensie przewidują przyszły ruch notowań. Podręcznikowym przykładem takiego narzędzia są harmoniczne formacje cenowe.

Czym dokładnie są formacje harmoniczne? 

Czym dokładnie są formacje harmoniczne? To narzędzia, które w precyzyjny sposób, na podstawie analizy matematycznej wykorzystują popularną koncepcję liczb Fibonacciego. Formacje harmoniczne, nałożone na wykres w sposób bezpośredni odwołują się do dobrze znanych z teorii Fibonacciego poziomów 0.382, 3,618 czy 2,618. 

Trading harmoniczny to styl inwestowania, który ma za zadania przewidzieć ruch cenowy na podstawie konkretnych poziomów Fibonacciego. Większość formacji złożonych jest z 4 ruchów cenowych, które można przypisać pod kątem zasięgu do konkretnego poziomu Fibo. Po potwierdzeniu tej tezy sytuację rynkową można z powodzeniem wpisać we wzorzec formacji harmonicznej. 

Popularne cenowe formacje harmoniczne

Spośród wielu opisanych i dokładnie przeanalizowanych formacji harmonicznych, z powodzeniem możemy wymienić tylko 3 najpopularniejsze przykłady. Mowa tu o:

  • Formacji Gartley – To najbardziej powszechna formacja harmoniczna, która przez wielu uważana jest za prekursora tej szkoły tradingu. Formacja harmoniczna składa się z 5 nóg, które tworząc formację, mogą zwiastować ruch wzrostowy, ale też spadkowy. W formacji występują ruchy XA, AB, BC, CD oraz AD. Pierwszy ruch nie jest zdefiniowany przez teorię. Ruch AB, czyli drugi z nich musi być zgodnie z teorią zrealizowany w przeciwnym do ruchu pierwszego kierunku. Ruch BC z kolei powinien stanowić przeciwny ruch o zasięgu 38.2 lub 88.6% od ruchu AB. Ruch CD to ruch przeciwny do poprzedniego o długości 127.2 lub 161.88%. Ostatni ruch AD stanowi 78.6% pierwszego ruchu XA. 
  • Formacji Motyla – W przypadku motyla również możemy zidentyfikować 4 ruchy cenowe, które różnią się poziomami zniesień. Główna różnica wynika jednak z poziomu ostatniej fali, która kończy się poza zasięgiem pierwszej z fal na poziomie 127 lub 121.8%. 
  • Formacji Nietoperza – Formacja nietoperza wygląda bardzo podobnie do pierwszej opisanej formacji harmonicznej z różnicą uwzględniającą inne miary, tworząc tym samym nieco bardziej symetryczną formację o nadaniu szczególnego znaczenia zniesienia na poziomie 88.6%. 

Jak handlować z uwzględnieniem formacji harmonicznych? 

Formacje harmoniczne to dobrze znany w teorii, jednak rzadko stosowany w praktyce sposób na tworzenie strategii tradingowej. Wynika to przede wszystkim z dużego poziomu zaawansowania oraz potrzeby cierpliwego analizowania wykresów cenowych pod kątem dopasowania ich do danych zniesień Fibo.

Warto jednak pamiętać, że nowoczesne platformy tradingowe zawierają w sobie możliwość łatwego określenia poziomów Fibonacciego, co z pewnością ułatwi proces handlu w oparciu o cenowe formacje harmoniczne. Tu znajdziesz dalsze informacje o platformie spełniającej wymagania najbardziej doświadczonych traderów. 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.