18 października, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Czym są i do czego służą koncentratory tlenu?

4 min read

Koncentratory tlenu to urządzenia, stanowiące wsparcie dla osób, borykających się z chorobami płuc o różnym podłożu. Wykorzystując ich potencjał, mogą one podnieść na znacznie wyższy poziom jakość codziennego funkcjonowania, poprzez dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości życiodajnego gazu. Jak działają koncentratory tlenu i które urządzenie warto wybrać? Na najważniejsze pytania pacjentów odpowiadamy w krótkim poradniku.

Czym są koncentratory tlenu?

Koncentratory tlenu umożliwiają podaż najważniejszego gazu osobom, borykającym się z różnego rodzaju chorobami układu oddechowego. Taka specjalistyczna aparatura tlenowa znacząco poprawia komfort codziennego funkcjonowania oraz eliminuje dolegliwości, wynikające z niemożności zaopatrzenia organizmu w wystarczającą ilość tlenu. 

O tym, jak działa takie urządzenie, przeczytasz w artykule „Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?„, którego autor dokładnie opisał zasady funkcjonowania nowoczesnych generatorów tlenu. Sprowadzają się one do pobierania powietrza z otoczenia i jego filtrowania. Na skutek tego procesu, pacjentowi przekazywany jest tlen o stężeniu od 90% do nawet 96%, co uzależnione jest od rodzaju pompy tlenowej.

Kto może korzystać z koncentratora tlenu?

Jak już zostało wspomniane, wskazaniem do wykorzystania generatorów tlenu są choroby układu oddechowego o różnym podłożu. To m.in. niewydolność oddechowa, astma oskrzelowa, włóknienie, nowotwory płuc czy dysplazja oskrzelowo-płucna. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na zakup urządzenia na własny użytek, tym bardziej że inwestycja ta wiąże się ze sporym jednorazowym wydatkiem. 

Alternatywnym rozwiązaniem będzie wynajem koncentratorów tlenu, który oferowany jest chociażby na proponowanej przez nas stronie internetowej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują wsparcia jedynie przez krótszy czas, a możliwości aparatury będą wykorzystywać sporadycznie, w zależności od bieżących potrzeb. 

Nie tylko choroby układu oddechowego – kto jeszcze korzysta z koncentratorów tlenu?

Warto podkreślić, że koncentratory tlenu wykorzystywane są nie tylko przy schorzeniach układu oddechowego. Jak się bowiem okazuje, po tego rodzaju wsparcie sięgają również osoby, borykające się z chorobami kardiologicznymi, jak:

  • zwłóknienie mięśnia sercowego,
  • niewydolność krążenia,
  • nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze,
  • bóle w klatce piersiowej.

Tlenoterapia z użyciem koncentratora zmniejsza też dolegliwości menopauzalne, alergiczne, a nawet menstruacyjne, przyczyniając się jednocześnie do poprawy samopoczucia osób, narażonych na długotrwały wysiłek lub stres. Przydaje się ona także w trakcie rehabilitacji po zabiegach i operacjach. Nic dziwnego, że popularność koncentratorów tlenu sukcesywnie wzrasta, a ich potencjał wykorzystuje coraz więcej osób, borykających się z problemami zdrowotnymi o różnym podłożu. 

Stacjonarny czy przenośny – który koncentrator tlenu wybrać?

Dostępne na rynku koncentratory tlenu dzielą się na stacjonarne i przenośne. To, po które urządzenie sięgnie pacjent, uwarunkowane jest różnymi czynnikami. Wśród tych najważniejszych wymienia się:

  • zalecenia lekarza prowadzącego,
  • indywidualne preferencje pacjenta,
  • rodzaj podejmowanej aktywności,
  • możliwości finansowe chorego.

Najczęściej pacjenci decydują się na koncentratory stacjonarne, cechujące się większą efektywnością i dłuższym czasem pracy. Urządzenia przenośne to z kolei idealne rozwiązanie dla osób, chcących prowadzić aktywne życie społeczne oraz preferujących wysoki poziom mobilności. Takie urządzenia, dzięki zasilaniu akumulatorowemu, można zabrać ze sobą w podróż czy na spotkanie towarzyskie, tym bardziej że są one znacznie mniejsze i lżejsze od ich stacjonarnych odpowiedników. Warto wiedzieć jednak, że generatory tlenu z tej grupy cechują się niższą wytrzymałością, dlatego też traktowane są wyłącznie jako urządzenia wspierające.

Jak długo można stosować koncentrator tlenu?

Odpowiedź na to pytanie zależy w znacznej mierze od rodzaju schorzenia oraz stopnia jego zaawansowania. Zdarza się bowiem, że tlenoterapia potrzebna jest nawet przez całą dobę. Takie zapotrzebowanie generują poważne schorzenia, w tym np. przewlekła obstrukcyjna choroba płuc czy nowotwory. 

Zanim jednak pacjent będzie mógł skorzystać z potencjału aparatury tlenowej, konieczne będzie jej odpowiednie ustawienie – początkowo na wyższe wartości, stopniowo zmniejszane wraz z odczuwaną ulgą. Z reguły uznaje się, że saturacja powinna wahać się w granicach 94%, by pacjent mógł poczuć się komfortowo. Z możliwości koncentratorów tlenu muszą jednak zrezygnować osoby z urazami płuc, padaczką, z napadami choroby wieńcowej oraz kobiety w okresie ciąży.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.