Co to jest rejestrator?
3 min readRejestratory to urządzenia, które umożliwiają zapisanie obrazu z kamery na dysku. Dysk jest zainstalowany z reguły wewnątrz urządzenia.
Czym są rejestratory?
W całym systemie monitoringu to właśnie dysk pełni rolę najważniejszego elementu. To dzięki niemu mamy podgląd obrazu w rzeczywistym czasie. Można w tym celu wykorzystać nie tylko komputer, ale również urządzenie mobilne. Jednocześnie obraz jest utrwalany na twardym dysku, co sprawia, że można później do niego wrócić i sprawdzić zapisany materiał. Rejestratory cyfrowe powinny być idealnie dopasowane do innych urządzeń. Można wyróżnić rejestratory IP, rejestratory IP POE, rejestratory IP WiFi oraz rejestratory hybrydowe. W pierwszej kolejności należy ocenić, czy kamera działa w systemie WiFi, czy też w systemie POE. Oprócz jakości rejestratora liczy się także jego funkcjonalność. Rejestratory muszą być także niezawodne, ponieważ wszelkie awarie mogą przerwać zapisanie obrazu. Najlepiej kupować sprzęt w sprawdzonych i renomowanych sklepach, które wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią.
Jakość nagrania
Rodzaj kompresji to pierwsze na co powinno się zwrócić uwagę. Kompresja H.265 jest obecnie uznawana za naprawdę optymalną. Dzięki temu można uzyskać wysoką jakość nagrania i zachować wszystkie detale. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że rejestratory mogą włączać się, gdy wykryją ruch. W ten sposób można zaoszczędzić dużo miejsca na dysku, ponieważ zapis obrazu nie zawsze jest niezbędne. Chodzi o to, żeby archiwizować jedynie najważniejsze chwile. Osoby, które planują w przyszłości rozbudowanie monitoringu o kolejne kamery powinny pomyśleć również o ilości kanałów. Dostępne są rejestratory, które mają kilka oraz kilkanaście kanałów. Rejestratory IP POE są połączone z kamerą przy użyciu sieciowego kable. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie, które zastąpiło wysłużone kamery analogowe. Za pomocą kabla LAN obraz jest przesyłany do rejestratora.
Rodzaje rejestratorów
Stabilność bez wątpienia jest największą zaletą tego rozwiązania. Jedynie przerwa w dostępie do prądu może sprawić jakiekolwiek problemy, ponieważ nic innego nie jest w stanie zakłócić przesyłania danych. Rejestratory IP POE stosuje się nie tylko w monitoringu wewnętrznym, ale również zewnętrznym. Warte uwagi są także rejestratory IP WiFi, które wykorzystują sieć bezprzewodową, żeby przesyłać sygnał z kamer do rejestratora. Taki system monitoringu można w każdej chwili bezproblemowo zamontować. Większych problemów nie powinna także sprawić konfiguracja, ponieważ jest bardzo intuicyjna. Rejestratory IP WiFi są chętnie stosowane w domowych warunkach. Rejestrator IP umożliwia zapamiętywanie obrazu i dźwięku, dzięki czemu później można nagranie odtworzyć. Rejestratory hybrydowe mogą obsługiwać sygnał analogowy. Takie rozwiązanie sprawia, że monitoring cyfrowy oraz analogowy mogą być podłączone jednocześnie. Pierwsza funkcja rejestratorów to zapis obrazu na dysku. Po drugie nagrywany obraz możemy obserwować na żywo, dzięki czemu można bardzo szybko zareagować na niebezpieczną sytuację.