Wytrzymałe worki i torby papierowe
4 min readObecnie coraz więcej sklepów stawia na torby papierowe, które mają zastępować torby plastikowe.
Torby papierowe są zwykle cięższe niż torby plastikowe, ponieważ ich grubość musi być większa, aby mieć taką samą wytrzymałość na rozdarcie. Jednak torby papierowe mogą ulegać recyklingowi, zatem mają duża przewagę nad torbami plastikowymi. Wiele osób wybiera w sklepach torby papierowe ze względu na właściwości ekologiczne. Kiedyś torby plastikowe były rozdawane klientom nieodpłatnie, obecnie zgodnie z regulacjami unijnymi są one płatne, z czego część kwoty trafia do państwa w ramach podatków związanych z recyklingiem. Dlatego też torby papierowe stają się bardzo dobrą alternatywa. Często spotykamy je także przy stoiskach z pieczywem, zatem możemy do nich zapakować świeże bułki czy też chleb. Papierowe opakowania rozpowszechniły się w USA w latach 70tych XX wieku. Do tradycyjnej torby papierowej dodane duże prostokątne dno dzięki czemu zwykłe torby papierowe stały się dużo bardziej pakowne. Torby papierowe wykonane są z celulozy, która jest prasowana na płaskie arkusze lub rolki papieru. Rolki papieru cięte są do odpowiedniej wielkości. Arkusze są następnie składane, a boki są sklejone ze sobą.
Można to zrobić albo przez ściśnięcie boków kleju, albo przez ogrzewanie i prasowanie.
Z pewnością pogrzanie będzie bardziej skuteczną i wytrzymałą metodą. Z pewnością torby papierowe na zakupy muszą być bardzo wytrzymałe aby produkty, które zakupimy w sklepie jej nie zniszczyły. Są one najczęściej bardziej pojemne o toreb plastikowych, dzięki czemu przy dużych zakupach możemy wykorzystać przykładowo dwie torby papierowe zamiast trzech plastikowych. Z pewnością największy udział w eliminowaniu odpadów plastikowych mają klienci, którzy powinni zdawać sobie sprawę z konieczności wykorzystywania toreb papierowych wielokrotnego użytku, dzięki temu nie będą zużywane kolejne zasoby do produkcji kolejnych toreb. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są worki na śmieci które są łatwo biodegradowalne. Każdy z nas korzysta z różnego rodzaju worków na śmieci, ważne jest aby zwracać przy okazji uwagę na nasze środowisko. Torby najczęściej wykonywane są z folii, która także pomaga zapewnić wygodę i higienę przechowywania żywności. Ogólnie folie poliestrowe znajdują wiele zastosowań, gdyż są surowcem bardzo uniwersalnym. Folie poliestrowe posiadają wiele zalet, takich jak odporność na uszkodzenia i wysokie temperatury, co sprawia, że w dzisiejszym świecie stają się niezbędne. Jednak nie wszystkie tego rodzaju materiały są przyjazne dla środowiska.
Obecnie opracowywanych jest wiele technologii, które sprawiają że worki foliowe mogą ulegać rozkładowi.
Zasadniczo można spotkać dwa rodzaje toreb i worków biodegradowalnych, jedne bardzo dobrze nadają się do składowania na wysypiskach gdzie dość szybko ulegną rozkładowi. Inny rodzaj jest przystosowany do całkowitego spalania w spalarniach śmieci. Worki na śmieci występuj w różnych kolorach co nie jest przypadkiem. Oznaczenie kolorami mówi o tym do czego są one przeznaczone. Kolor niebieski w workach na śmieci oznacza iż są przeznaczone na makulaturę, zatem możemy tam umieścić wszystkie papierowe i tekturowe opakowania po jedzeniu. Może być to przykładowo opakowane po pizzy, ale także stare gazety, zeszyty czy ulotki reklamowe. Kolor żółty oznacza iż w tym worku powinny znaleźć się opakowania plastikowe. Mogą być to przykładowo butelki po napojach, oczywiście powinniśmy pamiętać aby przed wrzuceniem butelki zgiąć, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Umieścimy w nich także opakowania po różnego rodzaju płynach po myciu naczyń, czy płynach do podłóg, opakowania po jogurtach, ale także kartony po mleku. Szkło umieszczamy w workach koloru zielonego, będą to butelki po napojach, czy słoiki. Odpady kuchenne znajdą się w workach kolory brązowego trafiają tam wszystkie odpady organiczne. Zatem wszystkie worki na śmieci biodegradowalne ułatwią nam w ten sposób segregowanie odpadów. Dla ułatwienia także kosze na śmieci posiadają tego rodzaju oznaczenie dzięki czemu będziemy wiedzieli do jakich pojemników je wrzucać.