28 września, 2023

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Systemy kominowe – jakie?

3 min read

Dość wielu z nas doskonale wie o tym, że systemy kominowe to nie tylko sam żeliwny wkład kominkowy, bo on to główni element systemu i często jest też tym najdroższym, jeśli chodzi o całokształt kosztów. Zwłaszcza wtedy gdy jest on opcją wzbogaconą o płaszcz wodny i o elektronikę sterującą nadmuchem i pompą. Na coś w tym stylu rzecz jasna wydaje się nie mało i co równie ten element systemy jest też podatnym na uszkodzenia, bo żeliwo to dość krucha opcja. Dodatkowo systemy kominkowe to też te rury z kamionki, które tworzą komin, a te konkretne kamionki specjalnie się izoluje watą szklaną z folią aluminiową, a od strony zewnętrznej jest cegła.

Tego typu komin jest rzecz jasna bardziej odpornym na ten pożar powiązany z sadzami w tle, ale na dokładkę liczy się też i to połączenie płaszczu wodnego z instalacją wodną powiązaną z grzejnikami lub z ogrzewaniem podłogowym. Dlatego jest to cała masa wydatków, czyli to nie tylko sam żeliwny wkład kominkowy i ta lita cegła na budowę komina. Te podstawowe elementy są istotnymi, ale dziś w sensie technologicznym rozwiązania są bardziej rozbudowanymi i co najważniejsze są także bardziej ekonomiczne.
Systemy kominowe - jakie?

Dmuchawy

W czasach obecnych systemy kominowe to też i te dmuchawy sterowane za pomocą elektroniki. Jednym słowem teraz nie ma tak, że wrzuca się do kominka drewno, a potem ustawia się szczelinę nawiewu. Te czasy już rzecz jasna nie powrócą, bo teraz zamiast tej szczeliny jest dmuchawa ustawiana elektronicznie. Ustawia się takową za pomocą panelu dotykowego znajdującego się przy kominku lub za pomocą telefonu typu smartfon i właśnie w tym tkwi ta wygoda w czasach obecnych, bo nie trzeba nic grzebać przy kominku. Wystarczy jedynie za pomocą telefonu zwiększyć wydajność dmuchawy o te dziesięć procent lub zmienić rozstaw tych przedmuchów w czasie, po to by miały one miejsce nie co osiem, a co dwanaście minut. Właśnie dzięki temu w kominku będzie dłużej się palić i co równie istotne opał nie będzie trafiał wyłącznie do komina, czyli to ciepło w mniejszym stopniu będzie uciekać z domu, a to też jest bardzo ważne.

Kolejne ważne wzmianki

Ta elektronika jeśli chodzi o systemy kominkowe z biegiem lat staje się doskonalszą, czyli modyfikuje się i dmuchawy i same sterowniki, po to by drewno w kominku lub pellet paliły się możliwie jak najdłużej. Sprawy te są bardzo ważnymi, bo w skali całej zimy daje to zauważalne oszczędności. Wiele znaczy też i to, że z roku na rok te systemy są nieznacznie wydajniejszymi, ale już modyfikacje z blisko dekady postępu dają znaczne oszczędności na jednym sezonie zimowym.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.