Jak nosić szelki męskie i po co?
4 min readSzelki to idealny dodatek zarówno do biznesowych, jak i codziennych stylizacji. Jednak żeby prezentowały się dobrze i podkreślały atuty mężczyzny należy wiedzieć jak je nosić. W tym artykule dowiesz się jak prawidłowo nosić męskie szelki, czego należy unikać, a co warto zastosować podczas ich noszenia.
Szelki męskie idealnym zamiennikiem paska
Zarówno szelki, jak i paski mają jedno, główne zadanie – podtrzymywać spodnie w pasie. Obecnie najczęściej na ulicy czy na różnych okolicznościach widujemy panów, którzy swoje spodnie podtrzymują paskiem. Jednak w XIX wieku to szelki męskie stanowiły trend w modzie i pełniły popularną funkcję dzisiejszego paska. W Anglii stanowiły klasyczny atrybut arystokracji, natomiast w XX wieku nosił je już każdy mężczyzna. Wyparte zostały w I i II wojnie światowej przez pasek, który był bardziej praktyczny i poręczny podczas noszenia munduru niż szelki. Obecnie szelki męskie wracają do mody, a nosić je może każdy. Szczególnie polecane są bardziej puszystym panom – szelki pozwalają wysmuklić sylwetkę.
Szelki męskie – rodzaj kroju
Podczas zakupów w sklepie z modą męską https://pewienpan.pl możemy natknąć się na niezbyt oczywisty wybór szelek. Nie tylko kolor i wzór się liczy, jednak także rodzaj zapięcia czy rodzaj kroju. W sklepach znajdziemy dwa rodzaje szelek:
- Y – te o kroju w kształcie litery Y mają pojedynczy pasek z tyłu, rozchodzący się na ramionach na dwa paski, które widoczne są z przodu.
- X – te o kroju w kształcie litery X posiadają dwa paski z przodu i z tyłu. Paski z tyłu krzyżują się między sobą, tworząc kształt litery X, natomiast z przodu oba paski biegną do siebie równolegle.
Które wybrać? Szelki męskie do spodni są wyborem danego mężczyzny, a ich krój ma podkreślać charakter noszącego go pana. Między krojami szelek nie ma funkcjonalnych różnic. Wybór więc zależy od naszych wizualnych upodobań. Zarówno szelki o kroju Y, jak i szelki o kroju X można nosić do różnych stylizacji.
Modne szelki męskie – rodzaj zapięcia
Wcześniej wspomnieliśmy o różnych rodzajach zapięć. Szelki męskie mogą mieć dwa rodzaje zapięć:
- na klipsy lub żabki – nie są zalecane do spodni garniturowych (mogą zniszczyć gurt), natomiast są polecane do zestawów z jeansami, chinosami oraz stylizacji na co dzień, gdzie podstawą jest T-shirt
- na guziki– przeznaczone do eleganckich stylizacji, zalecane do garnituru, szelki przypina się do gurtu na skórzane lub plecione zapięcia
Szelki męskie – elastyczne czy nie?
Elastyczność to inaczej rozciągliwość danego materiału. Modne szelki męskie mają dwa rodzaje elastyczności i to, który wybierzemy ma związek z charakterem stylizacji mężczyzny:
- w pełni elastyczne – są najbardziej popularnym rodzajem szelek, tanie i wygodne. Mają jednak jedną, poważną wadę – po jakimś czasie tracą swoją formę, rozciągając się coraz bardziej. Ten rodzaj szelek pasuje do każdej stylizacji, jednak częściej wybiera się je do codziennego ubioru
- elastyczne tylko na końcach – najczęściej wykonane z nierozciągliwego materiału (często jedwabiu), zakończonego skórzanymi wstawkami. Pasują najlepiej do eleganckich stylizacji
Jak nosić szelki?
Wszystko zależy od tego, w czym się czujesz dobrze. W przypadku strojów codziennych, tzw. casualowych można zaszaleć z wyborem szelek. Wybór kroju, elastyczności, rodzaju zapięcia należą do gustu, to samo tyczy się względem koloru i wzoru, których jest naprawdę wiele w ofertach sklepów z modą męską. Geometryczne printy, paski, kropki, kratka, motywy roślinne czy inne motywy tematyczne – wybór i dobór odpowiednich szelek do stylizacji zależy tylko od danego mężczyzny. Bardzo często w codziennych stylizacjach można obserwować trend stawiania na kontrasty – np. czerwone szelki do czarnego tła.
Jeśli chodzi o stroje formalne, tutaj panowie mają także szeroki wybór, jednak mniejsze pole do popuszczenia wodzy fantazji. Szelki do garnituru powinny być jednokolorowe, z nie rzucającym się w oczy wzorem, jeśli już na taki się decydujemy i w zdecydowanie stonowanym kolorze, pasującym do całej stylizacji (najczęściej czerń, granat, biel i szarości).
Jedna zasada sprawdza się w każdej stylizacji, zarówno formalnej, jak i codziennej. Szelki muszą stanowić kontrast do koszuli. Jeśli decydujemy się na ciemną koszulę – postawić należy na wybór jasnych szelek, jeśli wybieramy jasną koszulę, wtedy do stylizacji najlepiej będą pasować ciemne szelki.