14 kwietnia, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

SŁODKIE ŻYCIE PRZY DOBRYM WINIE

2 min read

Romantyczna kolacja, nastrojowe świece i kieliszek białego wina – chyba nie ma innego trunku, który lepiej pasowałby właśnie do takiej sytuacji. Wino uchodzi za jeden z najszlachetniejszych trunków i nie ma tylu negatywnych skojarzeń, co na przykład wódka czy piwo.

Tradycja wytwarzania i picia wina sięga nawet kilku tysięcy lat. Dziś możemy przebierać w wielu różnych gatunkach i rodzajach win w bardzo zróżnicowanych cenach. Czym kierować się przy zakupie? Niekoniecznie ceną, choć ona może być powiązana z jakością. Niektóre odmiany wymagają długiego leżakowania, nim osiągną pełnię aromatu. Ale już np. dobre białe wino półsłodkie kupimy w cenie kilkudziesięciu złotych za butelkę. Osobną kwestią są indywidualne preferencje, np. co do kraju pochodzenia wina.

BIAŁE WINO FRANCUSKIE

Francja nieodzownie kojarzy się z winem, a także z winem musującym, czyli w tym przypadku szampanem. Winorośl uprawiana jest we Francji już od starożytności, a dziś wiele najbardziej znanych odmian wina, to właśnie dzieło Francuzów. Tamtejsze wino białe półsłodkie ma wielu swoich oddanych zwolenników.

WŁOSKIE BIAŁE WINO

Także Włosi mogą pochwalić się bardzo długą tradycją wyrobu wielu gatunków win. Szacuje się, że na półwyspie Apenińskim uprawianych jest ponad 350 odmian winorośli. Jeśli chcesz spróbować, jak smakuje białe półsłodkie wino ze słonecznej Italii – Chardonnay Pinot Bianco będzie dobrym wyborem.

WINO ZE SŁONECZNEJ HISZPANII

Kraj z półwyspu Iberyjskiego może pochwalić się największą na świecie powierzchnią upraw winorośli. Co prawda, w ilości produkowanego wina palmę pierwszeństwa dzierżą Francuzi, ale wybór oferowanych odmian może przyprawić o zawrót głowy. Amatorzy takich klasyków jak wino białe półsłodkie na pewno nie będą zawiedzeni.

COŚ SPOZA EUROPY

Warto spróbować także trunków spoza Europy – od lat popularność zyskują wina, tzw. „Nowego Świata”. To określenie dotyczące producentów m.in. z Australii, Nowej Zelandii czy RPA. Wina pochodzące z tych rejonów opisuje się jako posiadające wyrazistą owocowość i większą zawartość alkoholu. Białe wino półsłodkie z tego regionu to, np. chilijskie Tierra Aufera.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.