3 marca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Jakie rozwiązania stosuje się w przemyśle spożywczym?

2 min read

W przemyśle spożywczym bardzo ważna jest sterylność, wszystkie maszyny i urządzenia, które służą do produkcji artykułów spożywczych powinny być produkowane z odpowiednich materiałów.

W przypadku przemysłu mleczarskiego, należy wykorzystać odpowiednie materiały takie jak przykładowo metal odporny na korozję, mogą być to różnego rodzaju rurki oraz złącza ze stali kwasowej. Oczywiście tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie także w przemyśle farmaceutycznym, przemyśle kosmetycznym, ich najważniejszą cechą powinna być wysoka odporność na różnego rodzaju czynniki.

Jakie rozwiązania stosuje się w przemyśle spożywczym?

Kwasoodporne złącza spożywcze dla mleczarni

Warto zwrócić uwagę, iż w przemyśle spożywczym wykorzystywane są półprodukty które mogłyby działać bardzo niekorzystnie na zwykłe przewody metalowe, dlatego też w tym przypadku stosuje się odpowiednie stopy. Jeden z parametrów na jaki należy zwrócić uwagę jest z pewnością chropowatość powierzchni wewnętrznej, w tym przypadku będziemy poszukiwali rozwiązań jak najmniej ograniczających przepływ. Nie warto zwrócić uwagę, iż często będą to ciecze o dużej gęstości. Dlatego też należy wykorzystywać rozwiązania które będą powodowały najmniejsze tarcie. Oczywiście możemy zakupić obecnie nowoczesne złącza ale także uszczelki, obejmy, wszystkie elementy które będą niezbędne do stworzenia nowoczesnej linii produkcyjnej.

W branży spożywczej wszystkie maszyny i urządzenia powinny być wykonane w taki sposób, aby łatwo można było je umyć, z pewnością należy usuwać wszelkiego rodzaju pozostałości, jeżeli maszyna przerywa pracę, wówczas powinniśmy ją dokładnie przemyć oraz zdezynfekować. Będzie to istotne przykładowo w przemyśle mleczarskim, gdzie potrzebne są właściwe kultury bakterii. Podczas produkcji jogurtów, kefirów należy zachować bardzo szczegółowe normy. Dlatego też zastosowanie nowoczesnych urządzeń będzie w tym przypadku konieczne.

Elementy instalacji często wykonane są ze stali kwasoodpornej, możemy znaleźć różnego rodzaju złącza spożywcze które będą posiadały różne rozmiary, często mogą być one wyrażone w calach. Dodatkowo złącza będą posiadały także uszczelki, w tym przypadku są to złącza, które umożliwiają na pracę w temperaturze od minus 60 do 200 stopni Celsjusza.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.