13 lipca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

Atrakcyjna praca w Niemczech

3 min read

Populacja Europy starzeje się w równomiernym tempie.

Niemcy nie są tutaj wyjątkiem. Do 2050 roku w domach opieki w całym kraju będzie trzy razy więcej osób niż obecnie. Sektor opieki nad osobami starszymi w Niemczech aktywnie się rozwija, tworząc nowe możliwości kariery. Opieka w Niemczech to nowy, atrakcyjny sektor usług, a praca opiekunki w Niemczech jest z roku na rok, coraz bardziej opłacalna.
 

Obowiązki i zadania

 
Głównym zadaniem, jakie ma opiekunka osób starszych jest pomoc seniorom w ich codziennych czynnościach i dotrzymywanie im towarzystwa. Opieka ta jest alternatywą dla domów opieki, ale jest także doskonałą okazją dla wielu kobiet, które chcą rozpocząć pracę w Niemczech, a jednocześnie uzyskać godne wynagrodzenie. W ATERIMA MED pomożemy ci nie tylko w znalezieniu pracy, ale też uzyskasz od nas wszelkie niezbędne informacje.
 
Warunki pracy zależą w dużej mierze od wynegocjowanej umowy, ale rodzina osoby starszej ma obowiązek zapewnić umowę o pracę opartą na prawie pracy kraju przyjmującego, czyli Niemiec. Do obowiązków pracodawcy zalicza się też wypłatę pensji oraz ubezpieczenie pracownika. Najczęściej opiekunki osób starszych zamieszkują w domu seniora, którym się opiekują. Taki model jest dziś bardzo powszechny za naszą zachodnią granicą i jest to preferowana formuła, jaką przybiera tam opieka. Niemcy są krajem, gdzie tradycyjnie odpowiedzialność za zapewnienie opieki nad osobą starszą spoczywa na rodzinie. Umieszczanie seniorów w domach opieki nie jest preferowanym rozwiązaniem, a seniorzy wolą być pod opieką członków rodziny. Ze względu na starzenie się demograficzne i zmiany strukturalne we wzorcach rodziny, pragnienie starzenia się – we własnym domu – staje się trudniejsze do spełnienia. W konsekwencji rozwija się prywatny rynek usług opieki domowej, a kluczowym jej uczestnikiem są opiekunki z Polski.
 
Atrakcyjna praca w Niemczech

Agencje pracy

 
Praca dla opiekunek w Niemczech jest możliwa poprzez bezpośrednie podpisanie umowy o pracę z pracodawcą lub za pośrednictwem agencji. Praca opiekunki w tym modelu jest łatwiejsza do uzyskania i stabilniejsza. Pośrednictwo agencji to też gwarancja wypłaty zarobków. Agencje pośrednictwa pracy odgrywają coraz większą rolę w łańcuchach opieki między Niemcami a Polską. Agencje w Niemczech są odpowiedzialne za pozyskiwanie klientów, podczas gdy agencje w Polsce są odpowiedzialne za rekrutację pracowników opieki. Opieka osób starszych świadczona jest też na zasadzie delegowania pracowników.
 

Delegowanie pracownika

 
Delegowanie pracowników opieki jest głównym modelem pracy dla ponad 70% agencji. Pracownik delegowany jako opiekunka jest wysyłana przez pracodawcę do pracy tymczasowej w innym państwie członkowskim UE – w tym przypadku do Niemiec. Choć składki na ubezpieczenie społeczne są płacone w Polsce, to pracownicy delegowani nadal podlegają niemieckim przepisom dotyczącym czasu pracy i płacy minimalnej, w przypadku gdy są zatrudniani jako pracownicy przez agencje. W praktyce oznacza to, że opiekunka osób starszych jest w stanie zarobić trzykrotnie lub czterokrotnie więcej, niż na tym samym stanowisku w Polsce. Jednocześnie wiele umów przewiduje możliwość zamieszkania w domu seniora, a także spożywanie wraz z rodziną posiłków. W praktyce oznacza to, że zachowujemy większość zarobionych pieniędzy. Praca dla opiekunki jest dostępna dla kobiet w każdym wieku. Kluczowym wymogiem jest tu jednak komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Opiekunka musi na tyle opanować język, aby móc porozumiewać się z osobą, którą się opiekuje, a także móc w jego imieniu załatwić sprawę w urzędzie, wykupić leki czy poinformować lekarza o stanie zdrowia seniora.

Oferty pracy w Opiece – ATERIMA MED – https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.