Płytki drukowane PCB na zamówienie – krok po kroku
4 min readPłytki PCB, czyli płytki drukowane to podstawowy element urządzeń elektronicznych. Wykonywane są najczęściej na wschodzie, w Chinach, jednak i na polskim rynku nie brakuje firm, które podjęły się produkcji płytek PCB i coraz częściej są one doceniane.
Czym jest płytka PCB?
Jak sama nazwa wskazuje jest to płytka, wykonana z materiału izolacyjnego, która pokryta jest materiałem przewodzącym – najczęściej miedzią. Służy ona do montażu elementów elektronicznych. Obwody drukowane PCB posiadają połączenia elektroniczne, tzw. ścieżki oraz punkty lutownicze, zwane padami. Wraz z elementami ścieżki i pady tworzą układ elektroniczny. Płytka PCB odpowiada za poprawne działanie sprzętu elektronicznego.
Płytka drukowana – produkcja krok po kroku
Pierwszym krokiem podczas produkcji płytki drukowanej jest stworzenie projektu. Na początku powstaje schemat ideowy, a więc informacja o tym, jak mają być połączone elementy. Następnie ustalane są parametry techniczne, takie jak rozmiar płytki, powierzchnia nadruku, rozmieszczenie poszczególnych elementów. Obwody drukowane PCB projektuje się przy użyciu przeznaczonych do tego programów komputerowych. Kiedy projekt płytki PCB jest już gotowy, najczęściej wykonuje się płytkę drukowaną PCB na zamówienie, tzw. prototyp.
Prototypy służą do sprawdzenia jakości produkcji i poprawności stworzonego projektu obwodu drukowanego PCB.
Jeśli jesteśmy już pewni, to płytki drukowane PCB na zamówienie wykonuje się w ściśle określonych elementach produkcji:
- przygotowanie laminatu
- wiercenie otworów
- metalizacja otworów
- nanoszenie warstwy światłoczułej
- nanoszenie cyny
- kontrola płytek
- nanoszenie soldermaski i warstwy opisowej
- pokrycie miedzi powłoką ochronną
- dzielenie arkusza na poszczególne obwody drukowane PCB oraz frezowanie
Cały proces produkcji można podzielić na trzy elementy:
- obróbkę mechaniczną (cięcie, wiercenie, separowanie)
- obróbkę chemiczną (tworzenie ścieżek i nakładanie soldermaski, opisów, a także trawienie, metalizacja i cynowanie)
- kontrolę elektroniczną i optyczną
Dobra jakość płytki PCB
Jeśli chcemy mieć pewność, że płytki drukowane PCB na zamówienie zostały wykonane w dobrej jakości, warto zwrócić uwagę na pewne właściwości wytworzonego produktu, takie jak: właściwości elektryczne i dielektryczne, które powinny spełniać oczekiwania zamawiającego. Jakościowy obwód drukowany PCB to także wytrzymały produkt, trwały i odporny na różne czynniki środowiska pracy. Należy sprawdzić dokładność z projektem takiej płytki: czy wymiary płytki są odpowiednie, czy otwory i ścieżki są odpowiedniej wielkości, znajdują się w odpowiednich miejscach. Jakościowa płytka PCB to także nienaganny wygląd, zarówno soldermaski, jak i opisów znajdujących się na powierzchni obwodu drukowanego.
Gdzie wytwarzać płytki PCB?
Obecnie najczęściej zamawia się komponenty z Azji, a następnie zleca firmom montaż SMT (automatyczny, powierzchniowy) lub THT (ręczny, przewlekany) w Polsce. Jednak coraz częściej firmy stawiają na polską produkcję i zwracają się ze swoimi projektami do polskich firm EMS. Aby wybrać odpowiednią firmę, należy najpierw zapoznać się z ofertą, jaką dana firma oferuje klientowi https://printor.pl/oferta/. Jeśli wybrany producent elektroniki spełnia nasze wymagania i posiada ofertę kompleksową, drugim krokiem jest zapoznanie się z opiniami na jej temat, by mieć pewność, że zlecając produkcję płytek drukowanych PCB wybieramy najlepszą dla nas opcję, zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym.
W ofertach firm EMS, czyli produkujących elektronikę najczęściej spotkać można oferty montażu SMT i THT. Jednak oprócz nich, w ofertach można spotkać takie usługi jak: produkcja PCB, zarządzanie dostawami i obsługa elementów, testowanie oraz dodatkowe usługi, m.in. traceability, obróbka przewodów czy prototypowanie.
Decydując się na kupno usługi, jaką jest produkcja płytek drukowanych PCB na zamówienie trzeba także wziąć pod uwagę możliwości produkcyjne danej firmy. Niektóre bowiem specjalizują się w małych seriach, a niektóre nastawione są na duże produkcje, a jeszcze inne podejmują się zarówno jednych, jak i drugich.