29 marca, 2024

CLUG.pl

Co lubią i czego szukają użytkownicy sieci?

KOMINEK POWIETRZNY, JAKO ELEMENT NASZEO OGRZEWANIA

3 min read

Decydując się na zakup kominka należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Istotny jest typ kominka, jaki nas interesuje, oraz oczekiwana przez nas moc grzewcza tego kominka. Rynek oferuje wiele, natomiast niekoniecznie rozwiązanie, które nam się podoba będzie praktyczne i funkcjonalne dla naszego domu. Przybliżmy rozwiązanie w postaci wkładu w formie kominka powietrznego, jako przykład ciekawej i całkiem ekonomicznej formy grzewczej.

Przed zakupem kominka powinniśmy się zastanowić, jakiej mocy grzewczej potrzebuje nasz dom. Dzisiejsze domy są dobrze docieplone i dzięki temu energooszczędne. Zainstalowane ogrzewanie centralne z kotłem grzewczym ma przeważnie moc rzędu 15-18 kW, w przypadku domów o powierzchni 160 – 180 m2. W taki sytuacji moc grzewcza kominka, im mniejsza tym lepiej dla nas i dla naszego portfela.


Kominek powietrzny przeznaczony jest do spalania różnego rodzaju paliwa przeważnie w postaci drzewa liściastego, węgla brunatnego oraz brykietu. Im większa pojemność kominka tym więcej drewna lub innego materiału grzewczego umieścimy w środku, a to generuje bezpośrednio ciepło i jest wyznacznikiem mocy kominka. Kominek powinien być zawsze maksymalnie wypełniony, dzięki czemu ma miejsce pełne spalanie, które jest czyste i zapobiegamy w ten sposób odkładaniu się ciemnych smug na szybie kominka.

Przed zamontowaniem kominka warto się upewnić, czy ekipa budowlana przewidziała taką formę dogrzewania i wyprowadziła instalację umożliwiającą doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz budynku, które następnie jest wykorzystywane do podsycania ognia i bezpośredniego spalania. Koniecznie zwróćmy uwagę na materiał, jakim zostało wyścielone wnętrze kominka. Może to być szamot, keramot lub wermikulit, które pozytywnie wpływają na proces spalania wewnątrz kominka podnosząc jego temperaturę.

Warto się upewnić czy potrzebujemy kominek z paleniskiem rusztowym czy też wolimy rozwiązanie pozbawione rusztu. Pierwszy typ wkładu charakteryzuje się tym, że w momencie doprowadzenia odpowiedniej ilości powietrza pod ruszt i osiągniecia optymalnego stopnia spalania, należy zmniejszyć dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Paleniska bez rusztowe nie wymagają tej operacji. Jest to lepsze rozwiązanie, ale i droższe.

Bardzo ważna jest szczelność układu. Należy zwrócić uwagę, aby drzwiczki po zamknięciu były domknięte mocno i szczelnie zapobiegając dopływom fałszywego powietrza. Mamy do wyboru dwa rodzaje drzwiczek – otwierane na bok lub podnoszone do góry. W praktyce lepiej sprawdzają się drzwiczki otwierane do boku, gdyż zapobiegają tworzeniu się nieszczelności lepiej dolegając do powierzchni kominka. Brak szczelności wkładu i dopływ niekorzystnego powietrza będzie negatywnie wpływał na proces spalania wewnątrz kominka.

Ceny wkładów kominkowych są zróżnicowane i rozrzut jest ogromny. Na rynku możemy znaleźć sklepy oferujące wkłady po kilka tysięcy, ale istnieją również takie, których cena przekracza 20 tysięcy złotych. Wszystko zależne jest od wielkości kominka i jego mocy, rodzaju zastosowanej szyby oraz materiału, z którego wykonany jest wkład. Warto skorzystać z ofert firm działających na rynku polskim od kilkudziesięciu lat https://just-home.com.pl/. W zakładce https://just-home.com.pl/wklady-kominkowe-powietrzne/ znajdziemy wiele interesujący pozycji, z których z pewnością coś przypadnie nam do gustu.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.